Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Pracodawcy, związkowcy i eksperci…
2019-11-20, 15:19 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Pracodawcy, związkowcy i eksperci o tym, czy PIP powinien mieć większe uprawnienia i kompetencje

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” w audycji "Loża Radiowa" (20.11.2019)
W środowej Loży Radiowej w debacie "Wspólna sprawa" o pomyśle poszerzenia uprawnień inspekcji pracy porozmawialiśmy z okręgowym inspektorem pracy Arkadiuszem Kapuścikiem, Sebastianem Koćwinem z OPZZ, Piotrem Pancześnikiem z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej oraz Grzegorzem Kulisiem z BCC.
Arkadiusz Kapuścik, okręgowy inspektor pracy zwrócił uwagę na to, co może robić PIP w ramach ustawy i jaka jest wydajność. – Staramy się odnieść do tego czy narzędzia, które są nam dane, są wykorzystywane w 100 procentach. PIP ma uprawnienia do wstrzymywania prac, do skierowania innych prac pracowników, którzy nie mają odpowiednich kwalifikacji, mamy też prawo o wniesienie powództwa o ustanie istnienia stosunku pracy, kiedy np. pracowników dotyka patologia dotycząca tzw. umów śmieciowych. Jest też inna kwestia czyli dolegliwość kar; jeśli porównamy się z inspekcjami, które także są w innych państwach z tego dawnego bloku socjalistycznego, to np. tam inspektor pracy może nałożyć kary, które sięgają setek tysięcy złotych. W Polsce ta kara to 2 tys. złotych, w warunkach recydywy 5 tys. zł. Nieuczciwa konkurencja coraz bardziej zagraża uczciwym pracodawcom. Jeśli ten nieuczciwy wkalkuluje sobie te 5 tys. złotych w koszty, to robi się problem – ocenił Kapuścik.

Sebastian Koćwin z OPZZ zwrócił uwagę, że Państwowa Inspekcja Pracy jest dla związków naturalnym sojusznikiem. – Bardzo często związki nie są w stanie wymusić czegoś na pracodawcy, wtedy liczymy na PIP, że ona to wyegzekwuje. Natomiast często okazuje się, że PIP także ma ograniczenia, więc my o tym poszerzeniu uprawnień i większym finansowaniu PIP mówimy od wielu lat. Podstawą wydaje się to, żeby nie było zbyt dużych możliwości interpretowania prawa – mówił. Zdaniem przedstawiciela OPZZ inspektor PIP powinien mieć możliwość zmiany umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę na drodze decyzji administracyjnej.

Zdaniem Grzegorza Kulisia z BCC to sąd jest właściwym organem, który powinien rozstrzygać te kwestie. Zwrócił jednak uwagę, że zwiększenie roli PIP i zwiększenie jego budżetu jest konieczne. – Mamy do czynienia z wieloma patologiami, które dotykają nie tylko pracownika, ale też pracodawców, którzy muszą odnaleźć się na rynku. Niektórzy pracodawcy celowo łamią prawo, szczególnie w obszarze oskładkowania, zbiegów tytułów, umów o dzieło i uważam, że PIP powinien badać tego rodzaju zjawiska. Jest masa firm, które dalej płacą ludziom „na czarno”. My w BCC od lat postulujemy, żeby jedyną formą możliwą do wynagradzania był przelew bankowy, a także ujednolicenie form zatrudniania – mówił Kuliś.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo – Handlowej powiedział że zmian wymaga całe instrumentarium prawne dotyczące gospodarki i to by uzasadniało także zwiększenie obszaru działalności PIP. – Dzisiaj możliwości interpretacyjne przepisów są tak szerokie, że bez dobrego radcy prawnego, nawet specjaliści mają problemy. Znam takie kuriozum gdzie wyrok sądu opierał się na rozporządzeniu ministra pracy z 1976 roku. Musi być porządek. Prawo gospodarcze, a zwłaszcza przepisy pracy muszą być uporządkowane. Co do jakości sądów nie będę się wypowiadał, ale nie możemy zastępować władzy sądowniczej władzą administracyjną – stwierdził Pancześnik.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »