Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Pracodawcy, związkowcy i eksperci…
2019-11-20, 15:19 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Pracodawcy, związkowcy i eksperci o tym, czy PIP powinien mieć większe uprawnienia i kompetencje

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” w audycji "Loża Radiowa" (20.11.2019)
W środowej Loży Radiowej w debacie "Wspólna sprawa" o pomyśle poszerzenia uprawnień inspekcji pracy porozmawialiśmy z okręgowym inspektorem pracy Arkadiuszem Kapuścikiem, Sebastianem Koćwinem z OPZZ, Piotrem Pancześnikiem z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej oraz Grzegorzem Kulisiem z BCC.
Arkadiusz Kapuścik, okręgowy inspektor pracy zwrócił uwagę na to, co może robić PIP w ramach ustawy i jaka jest wydajność. – Staramy się odnieść do tego czy narzędzia, które są nam dane, są wykorzystywane w 100 procentach. PIP ma uprawnienia do wstrzymywania prac, do skierowania innych prac pracowników, którzy nie mają odpowiednich kwalifikacji, mamy też prawo o wniesienie powództwa o ustanie istnienia stosunku pracy, kiedy np. pracowników dotyka patologia dotycząca tzw. umów śmieciowych. Jest też inna kwestia czyli dolegliwość kar; jeśli porównamy się z inspekcjami, które także są w innych państwach z tego dawnego bloku socjalistycznego, to np. tam inspektor pracy może nałożyć kary, które sięgają setek tysięcy złotych. W Polsce ta kara to 2 tys. złotych, w warunkach recydywy 5 tys. zł. Nieuczciwa konkurencja coraz bardziej zagraża uczciwym pracodawcom. Jeśli ten nieuczciwy wkalkuluje sobie te 5 tys. złotych w koszty, to robi się problem – ocenił Kapuścik.

Sebastian Koćwin z OPZZ zwrócił uwagę, że Państwowa Inspekcja Pracy jest dla związków naturalnym sojusznikiem. – Bardzo często związki nie są w stanie wymusić czegoś na pracodawcy, wtedy liczymy na PIP, że ona to wyegzekwuje. Natomiast często okazuje się, że PIP także ma ograniczenia, więc my o tym poszerzeniu uprawnień i większym finansowaniu PIP mówimy od wielu lat. Podstawą wydaje się to, żeby nie było zbyt dużych możliwości interpretowania prawa – mówił. Zdaniem przedstawiciela OPZZ inspektor PIP powinien mieć możliwość zmiany umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę na drodze decyzji administracyjnej.

Zdaniem Grzegorza Kulisia z BCC to sąd jest właściwym organem, który powinien rozstrzygać te kwestie. Zwrócił jednak uwagę, że zwiększenie roli PIP i zwiększenie jego budżetu jest konieczne. – Mamy do czynienia z wieloma patologiami, które dotykają nie tylko pracownika, ale też pracodawców, którzy muszą odnaleźć się na rynku. Niektórzy pracodawcy celowo łamią prawo, szczególnie w obszarze oskładkowania, zbiegów tytułów, umów o dzieło i uważam, że PIP powinien badać tego rodzaju zjawiska. Jest masa firm, które dalej płacą ludziom „na czarno”. My w BCC od lat postulujemy, żeby jedyną formą możliwą do wynagradzania był przelew bankowy, a także ujednolicenie form zatrudniania – mówił Kuliś.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo – Handlowej powiedział że zmian wymaga całe instrumentarium prawne dotyczące gospodarki i to by uzasadniało także zwiększenie obszaru działalności PIP. – Dzisiaj możliwości interpretacyjne przepisów są tak szerokie, że bez dobrego radcy prawnego, nawet specjaliści mają problemy. Znam takie kuriozum gdzie wyrok sądu opierał się na rozporządzeniu ministra pracy z 1976 roku. Musi być porządek. Prawo gospodarcze, a zwłaszcza przepisy pracy muszą być uporządkowane. Co do jakości sądów nie będę się wypowiadał, ale nie możemy zastępować władzy sądowniczej władzą administracyjną – stwierdził Pancześnik.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »