Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Wacław Bortnik o tym, przed czym chroni nas służba…
2019-11-15, 09:35 Autor: Marek Świercz

Wacław Bortnik o tym, przed czym chroni nas służba weterynaryjna, a także o tym, dlaczego masowy odstrzał dzików jest konieczny

Wacław Bortnik o tym, przed czym chroni nas służba weterynaryjna
- Jest taka maksyma, że medycyna leczy ludzi a weterynaria leczy ludzkość - stwierdził w Loży Radiowej dr Wacław Bortnik, opolski wojewódzki lekarz weterynarii, którego zaprosiliśmy z okazji obchodów 100-lecia powstania Służby Weterynaryjnej, organizowanych dziś na zamku w Mosznej.
Jak mówi nasz gość, służba ta została powołana do życia dekretem Naczelnika Państwa, który wyłączył weterynarię ze struktur ministerstwa spraw wewnętrznych.

- Ta służba od początku miała takie sama zadania jak teraz, wtedy też szalały takie choroby zakaźne jak tak zwana zaraza płucna - wspominał Bortnik. - Podobne służby były też w państwach zaborczych, oczywiście odmienne w każdym zaborze. Inne struktury, inne przepisy. Doskonałe były służby niemieckie. Dodam, że niektóre wydane wtedy dekrety regulujące naszą pracę przetrwały do 1997 roku.

Jak mówi nasz gość, polski model działania służb weterynaryjnych można uznać za wzorcowy. Jak dodaje, w planach jest stworzenie jednolitej inspekcji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo żywności.

- Można powiedzieć, że miałaby pilnować żywności od pola do stołu - mówi Bortnik.

Naszego gościa zapytaliśmy także o sytuację na froncie walki z ASF. W jego ocenie problem jest opanowany, ale na tyle poważny, że nie wolno go w żadnym wypadku lekceważyć, co między innymi oznacza, iż nie należy się przejmować ekologami, którzy krytykują masowy odstrzał dzików.

- Tu nie mają znaczenia okresy ochronne, to taka sytuacja jak na wojnie, kiedy to normalne przepisy nie obowiązują - tłumaczył Bortnik. - Populację dzików należy zmniejszyć, bo tego wymagają względy bezpieczeństwa zdrowotnego i gospodarczego.

Nasz gość wspomniał też o tym, że w szerzeniu się ASF można dostrzec działania intencjonalne.

- Bliskie jest mi myślenie Amerykanów, którzy każdy taki przypadek najpierw badają pod kątem możliwego aktu bioterroryzmu, to jest dla nich zawsze pierwsza wstępna hipoteza - wyjaśnia.

Zobacz także

2020-01-10, godz. 11:10 Dr Krzysztof Badora o pożarach w Australii i o braku zimy na Opolszczyźnie - To co się dzieje w Australii nie jest na pewno katastrofą klimatyczną. Jest to rzeczywiście katastrofa biologiczna i oczywiście ludzka. Jeśli chodzi o klimat… » więcej 2020-01-09, godz. 15:13 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o pomyśle Ministerstwa Rozwoju, który dotyczy urlopu od korporacji Z naszymi gości rozmawialiśmy o planach Ministerstwa Rozwoju, które chce wprowadzić rozwiązanie z myślą o programistach, inżynierach czy informatykach pracujących… » więcej 2020-01-09, godz. 14:32 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z poseł PiS Violettą Porowską W premierowym odcinku "Prosto z sejmu" poruszono tematy dotyczące konfliktu na Bliskim Wschodzie, a także kwestię marszałka senatu Tomasza Grodzkiego. » więcej 2020-01-08, godz. 14:17 Longin Bartnik o prawyborach w Konfederacji i opolskich strukturach - Prawybory ustanawia się w różnym celu. Jak teraz będziemy mieć prezydenta, to pewnie potem wstawimy tego urzędującego, natomiast teraz sami nie wiemy, który… » więcej 2020-01-08, godz. 14:15 Paweł Kampa o Robercie Biedroniu, przygotowaniu lewicy do wyborów prezydenckich i postulatach - To, że naszą kandydatką będzie kobieta, to była to jedna z opcji – tłumaczył Paweł Kampa z opolskiego SLD pytany o to, co się stało, że jednak lewica zdecydowała… » więcej 2020-01-07, godz. 15:03 Leszek Korzeniowski o rezygnacji Grzegorza Schetyny ze startu na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej i sześciu innych… Byłego wieloletniego posła, a także byłego szefa Platformy Obywatelskiej w regionie pytaliśmy o kondycję partii, o to czy zmiana na stanowisku lidera coś zmieni… » więcej 2020-01-07, godz. 14:26 Paweł Ziorko o konflikcie na linii USA-Iran i jak w tej sytuacji powinna zachować się Polska - To na pewno był duży szok – mówił w Loży Radiowej Paweł Ziorko, dyrektor Instytutu Spraw Zagranicznych Collegium Nobilium Opoliense, a także redaktor naczelny… » więcej 2020-01-03, godz. 15:59 Młodzieżowa Loża Radiowa o budżecie państwa na 2020 rok Tym razem z młodzieżówkami partyjnymi rozmawialiśmy o projekcie ustawy budżetowej na rok 2020. Przypomnijmy, zarówno wydatki, jak i dochody budżetu państwa wyniosą… » więcej 2020-01-03, godz. 15:56 Tomasz Maciaś o dokonaniach i planach Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego - Plany, które założyliśmy na rok ubiegły wypaliły, jesteśmy zadowoleni z ich realizacji i dobrze to rokuje na przyszłość. Oddaliśmy dwa nowe osiedla na Kaliskiej… » więcej 2020-01-02, godz. 15:34 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Podsumowanie 2019 roku w gospodarce, prognozy na 2020 i o tym, jakim… Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o najważniejszych zmianach dla pracodawców i pracowników, jakie wchodzą w życie wraz z Nowym Rokiem. Drugi wątek w rozmowie, który… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »