Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Wacław Bortnik o tym, przed czym chroni nas służba…
2019-11-15, 09:35 Autor: Marek Świercz

Wacław Bortnik o tym, przed czym chroni nas służba weterynaryjna, a także o tym, dlaczego masowy odstrzał dzików jest konieczny

Wacław Bortnik o tym, przed czym chroni nas służba weterynaryjna
- Jest taka maksyma, że medycyna leczy ludzi a weterynaria leczy ludzkość - stwierdził w Loży Radiowej dr Wacław Bortnik, opolski wojewódzki lekarz weterynarii, którego zaprosiliśmy z okazji obchodów 100-lecia powstania Służby Weterynaryjnej, organizowanych dziś na zamku w Mosznej.
Jak mówi nasz gość, służba ta została powołana do życia dekretem Naczelnika Państwa, który wyłączył weterynarię ze struktur ministerstwa spraw wewnętrznych.

- Ta służba od początku miała takie sama zadania jak teraz, wtedy też szalały takie choroby zakaźne jak tak zwana zaraza płucna - wspominał Bortnik. - Podobne służby były też w państwach zaborczych, oczywiście odmienne w każdym zaborze. Inne struktury, inne przepisy. Doskonałe były służby niemieckie. Dodam, że niektóre wydane wtedy dekrety regulujące naszą pracę przetrwały do 1997 roku.

Jak mówi nasz gość, polski model działania służb weterynaryjnych można uznać za wzorcowy. Jak dodaje, w planach jest stworzenie jednolitej inspekcji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo żywności.

- Można powiedzieć, że miałaby pilnować żywności od pola do stołu - mówi Bortnik.

Naszego gościa zapytaliśmy także o sytuację na froncie walki z ASF. W jego ocenie problem jest opanowany, ale na tyle poważny, że nie wolno go w żadnym wypadku lekceważyć, co między innymi oznacza, iż nie należy się przejmować ekologami, którzy krytykują masowy odstrzał dzików.

- Tu nie mają znaczenia okresy ochronne, to taka sytuacja jak na wojnie, kiedy to normalne przepisy nie obowiązują - tłumaczył Bortnik. - Populację dzików należy zmniejszyć, bo tego wymagają względy bezpieczeństwa zdrowotnego i gospodarczego.

Nasz gość wspomniał też o tym, że w szerzeniu się ASF można dostrzec działania intencjonalne.

- Bliskie jest mi myślenie Amerykanów, którzy każdy taki przypadek najpierw badają pod kątem możliwego aktu bioterroryzmu, to jest dla nich zawsze pierwsza wstępna hipoteza - wyjaśnia.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »