Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Red. Witold Repetowicz o fiasku tureckiej operacji…
2019-11-08, 15:46 Autor: Marek Świercz, Joanna Matlak

Red. Witold Repetowicz o fiasku tureckiej operacji w Syrii, rosnącym uzależnieniu Ankary od Moskwy i Państwie Islamskim

Red. Witold Repetowicz o sytuacji w Syrii
- Napisałem, że Turkom nie udała się operacja, która zaplanowali i przeprowadzili w Syrii, ponieważ Turcja miała inne, znacznie szersze plany. Nie chodzi tylko o zakres zdobytego terytorium. Przypomnę, że Ankara zdobyła tereny długości 100 i głębokości 30 kilometrów, tak jak to zostało uzgodnione z Rosjanami. Jest ta strefa okupacyjna, ale to jest teren, który nie pozwala Turcji na przesiedlenie tam 2 a tym bardziej 3,5 miliona uchodźców arabskich - mówił w Loży Radiowej red. Witold Repetowicz, niezależny korespondent wojenny, ekspert od spraw Bliskiego Wschodu i terroryzmu. - I dodajmy, że te uzgodnienia z Rosją pokazują stopień uzależnienia Turcji od Moskwy - dodał.
W efekcie nie powiódł się plan zupełnego odrzucenia ludności kurdyjskiej od granicy, na czy Turcji zależało najbardziej.

- To był powrót do starej idei pasa arabskiego, stworzenia takiego bufora demograficznego między Kurdami tureckimi i irackimi z jednej strony a z drugiej Kurdami syryjskimi, którzy zostaliby wypchnięci w głąb Syrii. Żeby nie było wątpliwości, to jest zbrodnia przeciwko ludzkości, bo to są czystki etniczne zdefiniowane w prawie międzynarodowym - tłumaczył nasz gość. - Turcja chciała zrealizować dwa cele: pozbyć się uchodźców i pozbyć się dwóch milionów Kurdów przy swojej granicy. I to się jej nie udało.

Zdaniem Repetowicza, polityczna cena, jaką zapłaci Ankara, jeszcze nie jest znana.

- Jest to gigantyczna porażka wizerunkowa. Turcji nie udało się narzucić własnej narracji, bo była ona zupełnie niewiarygodna - dodaje. - Informacje, jak zachowuje się tam Turcja, bombardowanie szpitali, ostrzeliwanie ambulansów, egzekucje - to wszystko tak mocno zburzyło wizerunek Turcji, że jej propagandowe działania pozostały bezskuteczne. Także się do tego przyczyniłem, opisując to, co w Syrii widziałem. Przyszłość pokaże, jaką cenę zapłaci Erdogan. Na razie to głównie rosnące uzależnienie od Rosjan. Ale ta cena może być wyższa, polityczna i gospodarcza.

Nasz gość mówił także o dowodach na bliską współpracę tureckich służ z dżihadystami z Państwa Islamskiego. Jednym z tych dowodów jest to, że zabity niedawno przez Amerykanów al-Baghdadi ukrywał się w bazie oddalonej o trzy kilometry od tureckiej granicy. Trudno zakładać, że Turcy o tym nie wiedzieli. Nie wiedzieli za to o amerykańskiej operacji wymierzonej w kalifa Państwa Islamskiego.

Zobacz także

2020-01-16, godz. 15:35 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o pomyśle wprowadzenia "sprawiedliwej" płacy minimalnej w krajach UE W debacie pracodawców, związkowców i ekspertów porozmawiamy o „sprawiedliwej płacy minimalnej”, czyli nowym pomyśle Komisji Europejskiej. Projekt miałby objąć… » więcej 2020-01-16, godz. 14:12 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ministrem Łukaszem Schreiberem Magdalena Ogórek tym razem gościła ministra Łukasza Schreibera, przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wśród tematów ustawa reformująca polski wymiar… » więcej 2020-01-15, godz. 15:23 Edward Kinder o bardziej poukładanym systemie pracy egzaminatorów WORD-u i nowych przepisach, które to regulują W Loży pytaliśmy o najnowsze przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Utrudniają czy ułatwiają pracę egzaminatorów? Jak wpływają na przyszłych kierowców? » więcej 2020-01-15, godz. 15:07 Barbara Pawlos i Alina Kowalczyk-Czerwińska o organizowanych przez NFZ "Środach z profilaktyką" i coraz częstszym problemie… W Loży rozmawialiśmy o problemie otyłości, który dotyka coraz większa grupę osób, zarówno dorosłych jak i dzieci. Pytaliśmy skąd się bierze otyłość i jak z nią… » więcej 2020-01-14, godz. 15:02 Roman Kolek o apelu do ministra zdrowia, ochronie zdrowia psychicznego w regionie i planowanym przejęciu władzy w województwie… Lożę Radiową odwiedzi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego, który wczoraj spotkał się z przedstawicielami opolskich szpitali na temat funkcjonowania… » więcej 2020-01-14, godz. 14:13 Tomasz Kostuś o anonimowych wpisach oczerniających prezydenta Opola - Dla mnie sprawa jest zamknięta – powiedział Tomasz Kostuś, poseł PO i szef partii w Opolu, pytany o komentarz do sprawy radnego Przemysława Pospieszyńskiego… » więcej 2020-01-13, godz. 15:40 Arkadiusz Wiśniewski o tym, że radny Pospieszyński przynosi miastu wstyd, o certyfikacie WHO dla Opola i o komunikacyjnych… - Gdy usłyszałem tę informację to było mi bardzo przykro. Była to sytuacja zaskakująca, gdyż nikt się nie spodziewał, że Facebook w wyniku awarii obnaży taką hejterską… » więcej 2020-01-13, godz. 15:39 Janusz Kowalski o tworzeniu struktur Solidarnej Polski, chęci odsunięcia PO i MN od władzy w regionie i inwestycjach kolejowych… - Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry rośnie w siłę, bo staramy się realizować to, co obiecaliśmy wyborcom, czyli konkretną i merytoryczną propozycję dla mieszkańców… » więcej 2020-01-10, godz. 14:47 Zobacz i posłuchaj "Młodzieżową Lożę Radiową" z dnia 10 stycznie 2020 roku! Z partyjnymi młodzieżówkami rozmowa na dwa tematy: pierwszy to kwestia konfliktu na linii USA-Iran, a drugi to oczekiwania w związku z poniedziałkowym przyjazdem… » więcej 2020-01-10, godz. 11:10 Dr Krzysztof Badora o pożarach w Australii i o braku zimy na Opolszczyźnie - To co się dzieje w Australii nie jest na pewno katastrofą klimatyczną. Jest to rzeczywiście katastrofa biologiczna i oczywiście ludzka. Jeśli chodzi o klimat… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »