Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Red. Witold Repetowicz o fiasku tureckiej operacji…
2019-11-08, 15:46 Autor: Marek Świercz, Joanna Matlak

Red. Witold Repetowicz o fiasku tureckiej operacji w Syrii, rosnącym uzależnieniu Ankary od Moskwy i Państwie Islamskim

Red. Witold Repetowicz o sytuacji w Syrii
- Napisałem, że Turkom nie udała się operacja, która zaplanowali i przeprowadzili w Syrii, ponieważ Turcja miała inne, znacznie szersze plany. Nie chodzi tylko o zakres zdobytego terytorium. Przypomnę, że Ankara zdobyła tereny długości 100 i głębokości 30 kilometrów, tak jak to zostało uzgodnione z Rosjanami. Jest ta strefa okupacyjna, ale to jest teren, który nie pozwala Turcji na przesiedlenie tam 2 a tym bardziej 3,5 miliona uchodźców arabskich - mówił w Loży Radiowej red. Witold Repetowicz, niezależny korespondent wojenny, ekspert od spraw Bliskiego Wschodu i terroryzmu. - I dodajmy, że te uzgodnienia z Rosją pokazują stopień uzależnienia Turcji od Moskwy - dodał.
W efekcie nie powiódł się plan zupełnego odrzucenia ludności kurdyjskiej od granicy, na czy Turcji zależało najbardziej.

- To był powrót do starej idei pasa arabskiego, stworzenia takiego bufora demograficznego między Kurdami tureckimi i irackimi z jednej strony a z drugiej Kurdami syryjskimi, którzy zostaliby wypchnięci w głąb Syrii. Żeby nie było wątpliwości, to jest zbrodnia przeciwko ludzkości, bo to są czystki etniczne zdefiniowane w prawie międzynarodowym - tłumaczył nasz gość. - Turcja chciała zrealizować dwa cele: pozbyć się uchodźców i pozbyć się dwóch milionów Kurdów przy swojej granicy. I to się jej nie udało.

Zdaniem Repetowicza, polityczna cena, jaką zapłaci Ankara, jeszcze nie jest znana.

- Jest to gigantyczna porażka wizerunkowa. Turcji nie udało się narzucić własnej narracji, bo była ona zupełnie niewiarygodna - dodaje. - Informacje, jak zachowuje się tam Turcja, bombardowanie szpitali, ostrzeliwanie ambulansów, egzekucje - to wszystko tak mocno zburzyło wizerunek Turcji, że jej propagandowe działania pozostały bezskuteczne. Także się do tego przyczyniłem, opisując to, co w Syrii widziałem. Przyszłość pokaże, jaką cenę zapłaci Erdogan. Na razie to głównie rosnące uzależnienie od Rosjan. Ale ta cena może być wyższa, polityczna i gospodarcza.

Nasz gość mówił także o dowodach na bliską współpracę tureckich służ z dżihadystami z Państwa Islamskiego. Jednym z tych dowodów jest to, że zabity niedawno przez Amerykanów al-Baghdadi ukrywał się w bazie oddalonej o trzy kilometry od tureckiej granicy. Trudno zakładać, że Turcy o tym nie wiedzieli. Nie wiedzieli za to o amerykańskiej operacji wymierzonej w kalifa Państwa Islamskiego.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »