Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Młodzieżowa Loża Radiowa: Hubert Ibrom i Tomasz…
2019-11-06, 13:48 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

Młodzieżowa Loża Radiowa: Hubert Ibrom i Tomasz Wiciak o tym jak zaczęli pracę w samorządzie

Hubert Ibrom i Tomasz Wiciak o pracy w samorządzie
W tej debacie pokusiliśmy się o sformułowanie pewnego poradnika dla tych, którzy chcieliby pracować w samorządzie czy polityce. Kiedy zacząć, jak zacząć i od czego? O to zapytaliśmy najmłodszych samorządowców w Polsce czyli burmistrza Ujazdu Huberta Ibroma i wicestarostę namysłowskiego Tomasza Wiciaka.
Naszych gości poprosiliśmy aby opowiedzieli jak zaczęła się ich przygoda z samorządem.

Hubert Ibrom urodził się w 1991 roku i mówi, że odkąd pamięta był zaangażowany w sprawy społeczne. – Chyba wyssałem to z mlekiem matki, ponieważ moja matka była radną, sołtyską, a że w gminie nie było świetlicy, to wszystkie zebrania wiejskie i sołeckie odbywały się u mnie w domu. Widziałem jak przychodzi burmistrz, przychodzą radni i zawsze mnie ciekawiło, że są to osoby, które mogą podejmować decyzje i zmieniać rzeczywistość - mówił Hubert Ibrom.

Nasz gość opowiadał, że gdy skończył studia dostał propozycje aby wystartować w wyborach do rady powiatu strzeleckiego. – Był wakat na ostatnim miejscu na liście Mniejszości Niemieckiej. Udało mi się dostać i zrobiłem drugi wynik. Pod koniec kadencji odchodzący na emeryturę burmistrz Tadeusz Kauch powiedział, że widzi we mnie swojego następcę. Ja zresztą ostatni rok miałem bardzo ciekawy, ponieważ wziąłem ślub, z żoną budujemy dom i zdecydowaliśmy, że warto bym podjął się tego wyzwania. Niedawno minął rok odkąd jestem burmistrzem.

Huberta Ibroma zapytaliśmy czy nie miał wątpliwości z racji młodego wieku. – Tak, miałem wątpliwości, bo podobał mi się stan w którym żyłem, budowałem dom, pracowałem w biznesie w dobrze prosperującej firmie, miałem stanowisko kierownicze. Ale od dziecka kręciło mnie to, że można być osobą zmieniającą rzeczywistość. Pomyślałem: jak nie teraz, to kiedy? Poza tym zawsze byłem zaangażowany społecznie, jestem lokalnym patriotą, Śląsk zawsze był bliski mojemu sercu – mówił Ibrom.

Drugim gościem Młodzieżowej Loży Radiowej był Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski z PSL. - U mnie zaczęło się dość dziwnie, bo byłem bardzo nieśmiałym dzieckiem. Ale historia się zmieniła gdy w wieku 9 lat zostałem ministrantem. Zacząłem działać przy kościele i to mnie otworzyło, dało mi pierwsze szlify i odwagę by przemawiać do ludzi. W szkole podstawowej byłem przewodniczącym i już wtedy zaczęła mnie „jarać” ta władza – mówił Tomasz Wiciak i dodał, że potem naukę kontynuował w Zespole Szkół Rolniczych w Namysłowie.

– W wieku 18 lat poszedłem do ratusza zapisać się do komisji wyborczej. Złapał mnie burmistrz i pyta czego chcę. Powiedziałem że zapisać się do komisji i może wystartować. Zapytał czy mam zdjęcie, akurat miałem i … wystartowałem do rady miejskiej w Namysłowie w 2006 roku z listy Wspólnoty Obywatelskiej, czyli bliźniaczej listy PSL – opowiadał Wiciak.

Nasz gość powiedział, że uzyskał wtedy 97 głosów, był to trzeci wynik na liście i do mandatu zabrakło 13 głosów. Potem poszedł na studia na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i ponownie wystartował do Rady Miejskiej w 2010 roku.

– To była najgorsza porażka. Moja lista zdobyła dwa mandaty. „Jedynka” 187 głosów, „dwójka” 153, a ja na pozycji piątek i też 153 głosy. Nie przegrałem jednym głosem ale pozycją. To był pech – mówi Wiciak.

Z kolei w 2014 w okręgach jednomandatowych Wiciak zdobył mandat, ale wcale nie żałował, że do rady nie dostał się wcześniej. - Dzięki temu mogłem wyszaleć się na studiach, ale też poświęcić nauce - mówił Wiciak. Jak się okazało, nasz gość dwa razy otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ponadto był wiceprezesem koła naukowego, udzielał się także w samorządzie studenckim, był także przewodniczącym jednego z akademików.

Przez kilka lat pracował także jako nauczyciel w Zespole Szkół Rolniczych, a w 2018 roku wystartował do rady powiatu, co „nakazali” mu koledzy z PSL. Dziś tworzy w powiecie razem z PiS koalicję. – Dziura w drodze nie ma barw politycznych – podsumował Wiciak.

Nasi goście zgodnie podkreślili, że robienie kariery w samorządzie czy kariery politycznej nie powinno być jedynym sposobem na życie.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »