Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Młodzieżowa Loża Radiowa: Hubert Ibrom i Tomasz Wiciak…
2019-11-06, 13:48 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

Młodzieżowa Loża Radiowa: Hubert Ibrom i Tomasz Wiciak o tym jak zaczęli pracę w samorządzie

Hubert Ibrom i Tomasz Wiciak o pracy w samorządzie
W tej debacie pokusiliśmy się o sformułowanie pewnego poradnika dla tych, którzy chcieliby pracować w samorządzie czy polityce. Kiedy zacząć, jak zacząć i od czego? O to zapytaliśmy najmłodszych samorządowców w Polsce czyli burmistrza Ujazdu Huberta Ibroma i wicestarostę namysłowskiego Tomasza Wiciaka.
Naszych gości poprosiliśmy aby opowiedzieli jak zaczęła się ich przygoda z samorządem.

Hubert Ibrom urodził się w 1991 roku i mówi, że odkąd pamięta był zaangażowany w sprawy społeczne. – Chyba wyssałem to z mlekiem matki, ponieważ moja matka była radną, sołtyską, a że w gminie nie było świetlicy, to wszystkie zebrania wiejskie i sołeckie odbywały się u mnie w domu. Widziałem jak przychodzi burmistrz, przychodzą radni i zawsze mnie ciekawiło, że są to osoby, które mogą podejmować decyzje i zmieniać rzeczywistość - mówił Hubert Ibrom.

Nasz gość opowiadał, że gdy skończył studia dostał propozycje aby wystartować w wyborach do rady powiatu strzeleckiego. – Był wakat na ostatnim miejscu na liście Mniejszości Niemieckiej. Udało mi się dostać i zrobiłem drugi wynik. Pod koniec kadencji odchodzący na emeryturę burmistrz Tadeusz Kauch powiedział, że widzi we mnie swojego następcę. Ja zresztą ostatni rok miałem bardzo ciekawy, ponieważ wziąłem ślub, z żoną budujemy dom i zdecydowaliśmy, że warto bym podjął się tego wyzwania. Niedawno minął rok odkąd jestem burmistrzem.

Huberta Ibroma zapytaliśmy czy nie miał wątpliwości z racji młodego wieku. – Tak, miałem wątpliwości, bo podobał mi się stan w którym żyłem, budowałem dom, pracowałem w biznesie w dobrze prosperującej firmie, miałem stanowisko kierownicze. Ale od dziecka kręciło mnie to, że można być osobą zmieniającą rzeczywistość. Pomyślałem: jak nie teraz, to kiedy? Poza tym zawsze byłem zaangażowany społecznie, jestem lokalnym patriotą, Śląsk zawsze był bliski mojemu sercu – mówił Ibrom.

Drugim gościem Młodzieżowej Loży Radiowej był Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski z PSL. - U mnie zaczęło się dość dziwnie, bo byłem bardzo nieśmiałym dzieckiem. Ale historia się zmieniła gdy w wieku 9 lat zostałem ministrantem. Zacząłem działać przy kościele i to mnie otworzyło, dało mi pierwsze szlify i odwagę by przemawiać do ludzi. W szkole podstawowej byłem przewodniczącym i już wtedy zaczęła mnie „jarać” ta władza – mówił Tomasz Wiciak i dodał, że potem naukę kontynuował w Zespole Szkół Rolniczych w Namysłowie.

– W wieku 18 lat poszedłem do ratusza zapisać się do komisji wyborczej. Złapał mnie burmistrz i pyta czego chcę. Powiedziałem że zapisać się do komisji i może wystartować. Zapytał czy mam zdjęcie, akurat miałem i … wystartowałem do rady miejskiej w Namysłowie w 2006 roku z listy Wspólnoty Obywatelskiej, czyli bliźniaczej listy PSL – opowiadał Wiciak.

Nasz gość powiedział, że uzyskał wtedy 97 głosów, był to trzeci wynik na liście i do mandatu zabrakło 13 głosów. Potem poszedł na studia na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i ponownie wystartował do Rady Miejskiej w 2010 roku.

– To była najgorsza porażka. Moja lista zdobyła dwa mandaty. „Jedynka” 187 głosów, „dwójka” 153, a ja na pozycji piątek i też 153 głosy. Nie przegrałem jednym głosem ale pozycją. To był pech – mówi Wiciak.

Z kolei w 2014 w okręgach jednomandatowych Wiciak zdobył mandat, ale wcale nie żałował, że do rady nie dostał się wcześniej. - Dzięki temu mogłem wyszaleć się na studiach, ale też poświęcić nauce - mówił Wiciak. Jak się okazało, nasz gość dwa razy otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ponadto był wiceprezesem koła naukowego, udzielał się także w samorządzie studenckim, był także przewodniczącym jednego z akademików.

Przez kilka lat pracował także jako nauczyciel w Zespole Szkół Rolniczych, a w 2018 roku wystartował do rady powiatu, co „nakazali” mu koledzy z PSL. Dziś tworzy w powiecie razem z PiS koalicję. – Dziura w drodze nie ma barw politycznych – podsumował Wiciak.

Nasi goście zgodnie podkreślili, że robienie kariery w samorządzie czy kariery politycznej nie powinno być jedynym sposobem na życie.

Zobacz także

2019-11-26, godz. 15:04 Bartłomiej Machnik o tym, czy Warszawa różni się od innych polskich miast - Od jakieś czasu przebywam w Warszawie, tam się zadomowiłem od strony naukowej i zawodowej, tam też pracuję w prywatnej uczelni Collegium Humanum, która zamierza… » więcej 2019-11-26, godz. 13:34 Szymon Godyla i Franciszek Posacki o sytuacji wewnątrz Koalicji Obywatelskiej i Nowoczesnej po zmianie przewodniczącego… - W 2015 roku byliśmy świeżą partią i ta świeżość pozwoliła nam zdobyć 28 posłów. Jednak teraz tę świeżość skradła lewica. Trzeba jednak pamiętać, że Nowoczesna… » więcej 2019-11-25, godz. 12:21 Marcin Fronia o tym, że nordycki system państwa opiekuńczego sprawdza się nie tylko w sferze socjalnej - Czy Szwecja dalej jest legendarną krainą dobrobytu? To zależy, do czego ją porównamy. Jeśli porównamy ją do Szwecji sprzed kilku dekad, to można dyskutować i… » więcej 2019-11-25, godz. 13:46 Rajmund Miller o zmianach u koalicjanta, zbliżających się wyborach prezydenckich i kandydatach Platformy Obywatelskiej… - My nie mamy zamiaru „schrupania” Nowoczesnej. Naszym celem jest realizacja naszych wspólnych zadań. Nie wiem co się dzieje wewnątrz Nowoczesnej, bo jestem w… » więcej 2019-11-22, godz. 14:53 Marta Kuśnierz i Łukasz Cichy o 14-leciu Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych "Horyzonty" Przy okazji zmiany władz stowarzyszenia, pytaliśmy o jego początki, główne idee, jaki jest jego obecny skład i plany działania "ludzi aktywnych". » więcej 2019-11-22, godz. 14:44 Tobiasz Gajda i Marko Markowski o expose premiera, głosowaniu w sprawie KRS i migracjach - Premier dużo mówił o normalności, bo nasz program oznacza właśnie normalność, troskę o polską rodzinę, trzymanie się z daleka od wszystkich ideologicznych skrajności… » więcej 2019-11-21, godz. 15:34 WSPÓLNA SPRAWA Jak ocenić gospodarcze wątki expose premiera Mateusza Morawieckiego? Ocena gospodarczych wątków expose premiera Mateusza Morawieckiego była tematem kolejnej debaty pracodawców, związkowców i ekspertów "Wspólna sprawa". Jak można… » więcej 2019-11-21, godz. 15:33 Adrian Czubak o swoich czterech latach na stanowisku wojewody opolskiego - Procedura jest następująca: gdy rząd podał się do dymisji, to samo zrobili wojewodowie. Premier ma teraz trzy miesiące na podjęcie decyzji o przyjęciu dymisji… » więcej 2019-11-20, godz. 15:41 Młodzieżowa Loża Radiowa: Joanna Hassa, Denis Madej i Jan Zimoch o migracji zarobkowej wśród młodych Naszych gości zapytaliśmy m.in. o to czy sami mają „doświadczenia migracyjne”. » więcej 2019-11-20, godz. 15:19 WSPÓLNA SPRAWA. Pracodawcy, związkowcy i eksperci o tym, czy PIP powinien mieć większe uprawnienia i kompetencje W środowej Loży Radiowej w debacie "Wspólna sprawa" o pomyśle poszerzenia uprawnień inspekcji pracy porozmawialiśmy z okręgowym inspektorem pracy Arkadiuszem Kapuścikiem… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »