Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Piotr Madajczyk o tym, że wszyscy nadal żyjemy…
2019-11-06, 14:30 Autor: Marek Świercz

Prof. Piotr Madajczyk o tym, że wszyscy nadal żyjemy w cieniu traktatu wersalskiego

Prof. Piotr Madajczyk o tym, że wszyscy nadal żyjemy w cieniu traktatu wersalskiego
- Jeden z francuskich prezydentów powiedział kiedyś, że rewolucja francuska to wydarzenie zbyt świeżej daty, by móc o nim rozmawiać bez emocji. I podobnie jest z traktatem wersalskim. Niby minęło sto lat, co dla nas, przyzwyczajonych do wyborczego cyklu czteroletniego, wydaje się być długim okresem, ale cień tamtych ustaleń nadal na nas pada - mówił w Loży Radiowej prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zdaniem naszego gościa, kwestia traktatu wersalskiego ma dwie płaszczyzny: krótko i długoterminową. Ta pierwsza, w jego ocenie, szybko uległa dekompozycji, bo pomysł stworzenia międzynarodowego ładu opartego na współpracy mocarstw i Lidze Narodów po prostu nie wypalił w praktyce. Francja, jedno z tych zwycięskich mocarstw, przyjęło strategię bardzo zachowawczą, czego najlepszym dowodem był pakt w Locarno. Z kolei Stany Zjednoczone, architekt ustaleń z Wersalu, poszły w kierunku izolacjonizmu i zostawiły Europę z jej problemami.

- Ale w perspektywie długofalowej pozostały z nami idee, które towarzyszyły ustaleniom z Wersalu. To na przykład prawo narodów do samostanowienia. Nie przez przypadek dzisiejsza mapa Europy w zasadzie przypomina tę z lat 20. To także idea organizacji strzegącej ładu międzynarodowego, dziś mamy ONZ. Kolejny temat to rozliczanie zbrodni wojennych, co nie udało się po I wojnie światowej, ale po II wojnie doprowadziło do Norymbergi - mówi Madajczyk.

Nasz gość stwierdził, że Polska była bez wątpienia jednym z największych beneficjentów traktatu wersalskiego. To, że nasze oczekiwania terytorialne zostały w nim uwzględnione, było kluczowe, bo Niemcy, choć skapitulowały i nie były w stanie kontynuować wojny na froncie zachodnim, to zachowały swoją armię i spokojnie mogły dyktować warunki na wschodzie. Nie mogły jednak wyegzekwować swoich interesów za pomocą siły militarnej, bo tu interesów odrodzonego państwa polskiego pilnowały zwycięskie mocarstwa.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »