Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Debata „Pracodawcy, związkowcy…
2019-10-24, 15:15 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” o bezrobociu, które jest tak niskie, że... Polacy zaczeli się go obawiać

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” o bezrobociu, które jest tak niskie, że... Polacy zaczeli się go obawiać
Choć według GUS nastroje konsumentów są w październiku gorsze niż we wrześniu 2019 r., to wciąż znajdują się na historycznych maksimach. Zdecydowanie najciekawszym wątkiem środowego odczytu w tym względzie jest największy od ponad 2,5 r. wzrost obaw o bezrobocie, o czym poinformował portal businessinsider.pl. Może się to wydawać dość dziwne, gdyż stopa bezrobocia w Polsce znajduje się na rekordowo niskich poziomach. Jakie mogą być przyczyny wzrostu tych obaw zapytaliśmy naszych gości.
Dr Witold Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu przytoczył kilka statystyk dotyczących bezrobocia sprzed lat. – Ostatni dwucyfrowy wynik był w lutym 2016 roku, czyli 10,2 %, a dzisiaj mamy dokładnie połowę. Dane według powiatów pokazują, że wciąż mamy dysproporcje, np. Poznań, Warszawa, Sopot, ale i powiat kępiński, nowotomyski czy grójecki, które mają poniżej 2% bezrobocia, ale np. powiat szydłowiecki ma już 22,9% bezrobocia. Mamy 72 powiaty albo miasta na prawach powiatu w których bezrobocie sięga powyżej 10% - mówił Potwora o powiedział, że w jego ocenie dobrym rokiem do porównań jest rok 2004, bo to pokazuje jak potężną drogę przeszła polska gospodarka. – W ciągu 10 lat poradziliśmy sobie z problemem bezrobocia, więc te obawy o ryzyko bycia bezrobotnym mogą dziwić – stwierdził dr Potwora.

Lesław Adamczyk z BCC na początek zwrócił uwagę, na to czym w istocie jest przytoczone badanie GUS-u, a więc jest pytaniem o opinię konsumentów o to co się zdarzy w najbliższej przyszłości. – Ta opinia będzie budowana o jakieś zasłyszane informacje. Jest takie pojęcie narrative economics, czyli ekonomia oparta o narracje, która pojawia się w społeczeństwie czy mediach i ono czasami sprowadza kłopoty bo zaczynamy wierzyć w różne rzeczy i podejmować decyzje. My jako przedsiębiorcy staramy się podkreślać, że jesteśmy w momencie, że ten rozpędzony pociąg sukcesu o którym słyszymy zaczyna się zderzać z różnymi perturbacjami. Mamy spowolnienie gospodarcze, przez pierwsze 6 miesięcy słyszeliśmy, że się bronimy, teraz już nie jest tak świetnie, bo wskaźniki PMI zaczynają spadać, a wraz z nim idą inne fragmenty realnej gospodarki. Słyszymy, że zwiększają się transfery społeczne, ale po konsumpcji tego nie widać. Wygląda też na to, że to konsumenci podobnie jak i przedsiębiorcy zaczynają uważać, że polityka agresywnego wzrostu płacy minimalnej może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego, tzn. zaczynamy mówić: „a może się nie uda”.

Sebastian Koćwin z OPZZ po części zgodził się z przedmówcami, ale zwrócił uwagę na czas przeprowadzenia badania GUS. – To było robione w okresie przedwyborczym, być może ludzie mają wtedy zwiększone poczucie lęku. Po drugie kończą się prace sezonowe i jest obawa części pracujących, że w tym okresie zimowym nie znajdą zatrudnienia. Najważniejsza kwestia to niestety lament przedsiębiorców na tym poziomie centralnym – mówił Koćwin.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo – Handlowej powiedział, że przytoczone przykłady mają swoje uzasadnienie, ale zauważa też dużą rolę w przekazie, który zaczął się w gorączce przedwyborczej. – Różni ludzie są podatni na różnego rodzaju wpływy. To jest stara zasada mediów, że jeśli się nic nie dzieje, to to wykreują i ewentualnie znajdziemy problem, bo dociera taki dobitny przekaz i część ludzi może się czuć zdezorientowana. Obawą nie jest wzrost płacy minimalnej, bo on będzie następował ze wzrostem ogólnych płac. Jedyne co może budzić obawy przed dynamiką, bo sama tendencja nie jest niczym nowym – mówił Pancześnik.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »