Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Paweł Jaroszek o tym, czy dzisiejsi 30-latkowie otrzymają…
2019-10-22, 12:28 Autor: Joanna Matlak

Paweł Jaroszek o tym, czy dzisiejsi 30-latkowie otrzymają godziwą emeryturę oraz o współpracy z Politechniką Opolską i wyzwaniami jakie stoją przed ZUS-em

Paweł Jaroszek o tym, czy dzisiejsi 30-latkowie otrzymają godziwą emeryturę oraz o współpracy z Politechniką Opolską i wyzwaniami jakie stoją przed ZUS-em
- Oczywiście, zobaczą emeryturę, jest kwestia wysokości tego świadczenia. Ona jest zależna tylko od naszej zapobiegliwości i przezorności. Nasze badania czy też badania instytutów zajmujących się zbieraniem informacji na temat preferencji poglądów, pokazują, że wiek w którym zmieniamy zdanie na temat instytucji ZUS, to 40 lat. Więc gdybyśmy spotkali się za 10 lat opinie byłyby inne - mówił w Loży Radiowej Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS poproszony o odpowiedź czy dzisiejsi 30-latkowie w ogóle zobaczą emeryturę? Przed programem przeprowadziliśmy mały eksperyment, otóż poprosiliśmy kilku znajomych prowadzącej w wieku 30-kilku lat o odpowiedź na pytanie z czym kojarzy im się ZUS i odpowiedzi były, mówiąc dyplomatycznie, niezbyt przychylne.
Wiceprezes ZUS stwierdził, że właśnie paradoksem jest to, że o emeryturze trzeba myśleć znacznie wcześniej. – Stety lub niestety nasza aktywność zawodowa wynosi 40 lat, a może i powinna wynosić więcej, a na emeryturze jesteśmy przeciętnie 18,5 roku. To oznacza, że poprzez swoją zapobiegliwość, oszczędzanie, gromadzenie majątku musimy mieć odłożone tyle składek lub środków, aby na te 20 lat (240 miesięcy) wystarczyło na nasze świadczenia – mówił Paweł Jaroszek.

- Warto dokonać prostego obliczenia i pomyśleć: jak wysoką chcielibyśmy mieć emeryturę, jej wysokość przemnożyć przez te 240 miesięcy, kiedy będziemy ją pobierać – tłumaczył Jaroszek.

Wiceprezes ZUS podczas swojej wizyty na Opolszczyźnie podpisał umowę o współpracy z Politechniką Opolską. Na czym ta kooperacja miałaby polegać?

- Umowę podpisujemy nie tylko z PO, ale generalnie z uczelniami w całym kraju i ma wiele aspektów. Najbardziej wymiernym jest to, że umożliwiamy młodym aby umożliwiali staże w placówkach ZUS, bo de facto biura czy oddziały są w zasadzie w każdej większej miejscowości. Wcześniej było to zorganizowany w sposób incydentalny i niezorganizowany. Z drugiej strony chcemy być obecni na uczelniach, aby przedstawiać problematykę ubezpieczeń społecznych. ZUS jest też wielką fabryką danych, więc warto pomyśleć o projektach badawczych – mówił Jaroszek.

W Loży Radiowej pytaliśmy także o echa politycznych, kampanijnych obietnic niektórych polityków, którzy postulowali np. dobrowolność w płaceniu składek, pytaliśmy także o nowe technologie wprowadzane przez ZUS, doradcach niosących pomoc w regionalnych oddziałach ZUS i o komentarz do dość popularnej opinii, że „państwowe ubezpieczenie oducza odpowiedzialności”.

Zobacz także

2019-12-09, godz. 13:53 Ryszard Galla o tym czy zasiądzie w prezydium sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, wyborach na burmistrza… - Jesteśmy na etapie konstytuowania się prezydiów poszczególnych komisji i w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych nadal ten proces trwa – mówił w Loży Radiowej… » więcej 2019-12-06, godz. 14:49 Małgorzata Kulczycka o problemie przemocy wobec kobiet w miejscu pracy Małgorzata Kulczycka z Manufaktury Inicjatyw Różnorodnych opowiedziała o idei happeningu pt. "Nie zamiataj przemocy pod dywan" i przedstawiła na czym polega problem… » więcej 2019-12-06, godz. 14:22 Zuzanna Jarocka i Maksymilian Polis o tym co może zdziałać Młodzieżowa Rada Miasta Opola i Forum Młodzieży Województwa… Forum Młodzieży Województwa Opolskiego działa już drugą kadencję, a Młodzieżowa Rada Miasta Opola ma nieco dłuższą tradycję bo działa już od 15 lat. Nasi rozmówcy… » więcej 2019-12-05, godz. 15:54 Sebastian Szczurek o zmianach a może i rewolucji w korzystaniu z L4 - Na razie wszystko jest w fazie projektów i procedowania, my też nie jesteśmy inicjatorem takich rozwiązań, tylko instytucją, która poniekąd te pomysły realizuje… » więcej 2019-12-05, godz. 15:53 Marcin Antosiewicz o tym jaki jest współczesny Niemiec i jak z nim rozmawiać o historii - Dyskusja o Polakach i Niemcach to dyskusja zawsze na czasie. Z wyników barometru polsko-niemieckiego wynika, że 59% Polaków uważa, że nasze relacje są dobre… » więcej 2019-12-03, godz. 15:19 Marcelina Zawisza o tym, że w sumie jest marksistką, ale nie widzi w tym nic złego, bo ten rodzaj lewicowej tradycji wciąż… - Tak, myślę, że w zasadzie jestem marksistką, choć wolę mówić o sobie jak demokratycznej socjalistce - powiedziała w Loży Radiowej po chwili namysłu Marcelina… » więcej 2019-12-03, godz. 14:29 Zbigniew Kubalańca o 5,5 mln złotych na działania kulturalne, sportowe i turystyczne i tym, że Urząd Marszałkowski chce… - Zarząd województwa zauważył ile organizacje pozarządowe robią w obszarze kultury, turystyki czy sportu i tak np. w kulturze mamy wzrost z 280 tys. złotych do… » więcej 2019-12-02, godz. 13:24 Violetta Porowska o pierwszych dniach w sejmie, o SOR-ze na Katowickiej i feminatywach w polityce - Na tej sesji zostało obnażone całe sedno sprawy, czyli to że marszałek chce po prostu zlikwidować SOR, bo taki ma koncept a nie dlatego, że są przeciwwskazania… » więcej 2019-11-29, godz. 14:59 Paweł Nakonieczny o tym, że Black Friday to zarówno okazja, jak i pułapka - Gdy mamy Black Friday, pojawia się uzasadnione pytanie, czy to klienci łowią okazje, czy to raczej okazje łowią klientów - mówił w Loży Radiowej Paweł Nakonieczny… » więcej 2019-11-29, godz. 15:01 Michał Kalinowski i Michał Maliński o tym czy Konfederacja i Lewica mogą być liderami opozycji - Cieszymy się, że rośnie nam w sondażach, a dzieje się tak dlatego, że słuchamy naszych wyborców – mówił w Młodzieżowej Loży Radiowej Michał Kalinowski z Lewicy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »