Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Paweł Jaroszek o tym, czy dzisiejsi 30-latkowie…
2019-10-22, 12:28 Autor: Joanna Matlak

Paweł Jaroszek o tym, czy dzisiejsi 30-latkowie otrzymają godziwą emeryturę oraz o współpracy z Politechniką Opolską i wyzwaniami jakie stoją przed ZUS-em

Paweł Jaroszek o tym, czy dzisiejsi 30-latkowie otrzymają godziwą emeryturę oraz o współpracy z Politechniką Opolską i wyzwaniami jakie stoją przed ZUS-em
- Oczywiście, zobaczą emeryturę, jest kwestia wysokości tego świadczenia. Ona jest zależna tylko od naszej zapobiegliwości i przezorności. Nasze badania czy też badania instytutów zajmujących się zbieraniem informacji na temat preferencji poglądów, pokazują, że wiek w którym zmieniamy zdanie na temat instytucji ZUS, to 40 lat. Więc gdybyśmy spotkali się za 10 lat opinie byłyby inne - mówił w Loży Radiowej Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS poproszony o odpowiedź czy dzisiejsi 30-latkowie w ogóle zobaczą emeryturę? Przed programem przeprowadziliśmy mały eksperyment, otóż poprosiliśmy kilku znajomych prowadzącej w wieku 30-kilku lat o odpowiedź na pytanie z czym kojarzy im się ZUS i odpowiedzi były, mówiąc dyplomatycznie, niezbyt przychylne.
Wiceprezes ZUS stwierdził, że właśnie paradoksem jest to, że o emeryturze trzeba myśleć znacznie wcześniej. – Stety lub niestety nasza aktywność zawodowa wynosi 40 lat, a może i powinna wynosić więcej, a na emeryturze jesteśmy przeciętnie 18,5 roku. To oznacza, że poprzez swoją zapobiegliwość, oszczędzanie, gromadzenie majątku musimy mieć odłożone tyle składek lub środków, aby na te 20 lat (240 miesięcy) wystarczyło na nasze świadczenia – mówił Paweł Jaroszek.

- Warto dokonać prostego obliczenia i pomyśleć: jak wysoką chcielibyśmy mieć emeryturę, jej wysokość przemnożyć przez te 240 miesięcy, kiedy będziemy ją pobierać – tłumaczył Jaroszek.

Wiceprezes ZUS podczas swojej wizyty na Opolszczyźnie podpisał umowę o współpracy z Politechniką Opolską. Na czym ta kooperacja miałaby polegać?

- Umowę podpisujemy nie tylko z PO, ale generalnie z uczelniami w całym kraju i ma wiele aspektów. Najbardziej wymiernym jest to, że umożliwiamy młodym aby umożliwiali staże w placówkach ZUS, bo de facto biura czy oddziały są w zasadzie w każdej większej miejscowości. Wcześniej było to zorganizowany w sposób incydentalny i niezorganizowany. Z drugiej strony chcemy być obecni na uczelniach, aby przedstawiać problematykę ubezpieczeń społecznych. ZUS jest też wielką fabryką danych, więc warto pomyśleć o projektach badawczych – mówił Jaroszek.

W Loży Radiowej pytaliśmy także o echa politycznych, kampanijnych obietnic niektórych polityków, którzy postulowali np. dobrowolność w płaceniu składek, pytaliśmy także o nowe technologie wprowadzane przez ZUS, doradcach niosących pomoc w regionalnych oddziałach ZUS i o komentarz do dość popularnej opinii, że „państwowe ubezpieczenie oducza odpowiedzialności”.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »