Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » DEBATA: Marcin Ociepa z PiS i Barbara Kamińska z…
2019-10-10, 12:16 Autor: Marek Świercz

DEBATA: Marcin Ociepa z PiS i Barbara Kamińska z KO

Debata "Głosuj z nami! Wyborczy ring" - Barbara Kamińska i Marcin Ociepa (10.10.19)
W ostatniej przedwyborczej debacie w Loży Radiowej spotkali się kandydaci z ostatnich miejsc opolskich list największych politycznych ugrupowań: Marcin Ociepa z Prawa i Sprawiedliwości i Barbara Kamińska z Koalicji Obywatelskiej.
W pierwszej rundzie debaty kandydaci mówili o swoich programach. Kamińska zaczęła od tego, że do wyborów idzie się z myślą nie o jednej kadencji, ale - o przyszłych pokoleniach. Stwierdziła, że dla niej najważniejsze są sprawy gospodarcze i kwestie związane z praworządnością a te - jak twierdzą eksperci z Forum Obywatelskiego Rozwoju - za czasów rządów prawicy wyglądają fatalnie. Mówiła o dodatkowych obciążeniach obywateli, deficycie sektora finansów publicznych, antysamorządowej centralizacji oraz o tym, że program Rodzina 500 plus nie przyniósł wzrostu dzietności. Ociepa stwierdził, że jako urzędujący wiceminister nie chce dyskutować na poziomie ideologicznych i zacietrzewionych ocen i woli opierać się o twarde fakty. Zarzucił rywalce, że cytuje dane think tanku związanego z opozycją, on zamierza przytoczyć dane Komisji Europejskiej, OECD czy Banku Światowego, które to instytucje twierdzą, że Polska rozwija się dziś najszybciej ze wszystkich państw europejskich, co jest zasługą programu zrównoważonego rozwoju. Ociepa stwierdził, że także jego deglomeracyjny plan dla wzmocnienia Opolszczyzny, zakładający utworzenie w mniejszych ośrodkach nowych ważnych instytucji, wpisuje się w ten program.

W dwóch kolejnych rundach uczestnicy debaty zadawali sobie pytania. Ociepa zapytał, czemu w ostatnich latach Opolszczyzna pod rządami koalicji PO - PSL - MN ma największe w kraju problemy z depopulacją i najniższy wskaźnik PKB na głowę mieszkańca. Kamińska odpowiedziała, że region rozwija się dobrze (w rankingu "Wspólnoty" zajął drugie miejsce, jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne), jako pierwszy w kraju dostrzegł problemy demograficzne, przekonywała także, że na PKB mają wpływ czynniki niezależne od regionu. Sama z kolei zapytała, jak Ociepa chce poradzić sobie z edukacyjną katastrofą wywołaną przez reformę minister Zalewskiej. Ociepa stwierdził, że o żadnej katastrofie nie ma mowy a większość Polaków życzyła sobie likwidacji gimnazjów. Dodał, że wiele samorządów, jak choćby Opole, świetnie poradziło sobie z reformą, a problemy zgłaszają te, które są rządzone przez polityków opozycji.

W trzeciej rundzie Ociepa pytał o to, dlaczego samorząd województwa nie radzi sobie ze służbą zdrowia, czego dowodem są kłopoty SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim. Kandydatka KO odparła, że temat został rozdmuchany na potrzeby kampanii, winę za kłopoty SOR-u ponosi rząd i wprowadzane przez niego przepisy. Dodała też, że kampanijne kłótnie przysłoniły to, jak wiele dobrego wydarzyło się w opolskiej służbie zdrowia. Zapytała też Ociepę, co prawica zrobiła, by zatrzymać lekarzy w regionie. Kandydat PiS odpowiedział, że za kłopoty SOR odpowiada samorząd województwa, który - jego zdaniem, celowo, by obciążyć rząd - nie potrafił znaleźć brakujących lekarzy. Dodał także, że utworzenie wydziału medycznego oraz stworzenie szpitala klinicznego sprawi, że ambitni lekarze, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje, będą to mogli robić w Opolu i nie będą szukali pracy w klinikach poza regionem.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »