Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Loża Radiowa na II Kongresie Żeglugi Śródlą…
2019-09-18, 14:28 Autor: Marek Świercz

Loża Radiowa na II Kongresie Żeglugi Śródlądowej

Loża Radiowa na II Kongresie Żeglugi Śródlądowej - rozmowa z Markiem Gróbarczykiem
W środę 18 września Loża radiowa wybrała się do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego, by śledzić drugi dzień II Kongresu Żeglugi Śródlądowej. Impreza robiąca duże wrażenie, prelekcje, dyskusje, zamknięte spotkania robocze, ponad 700 gości, pokaźna reprezentacja dziennikarzy, nie tylko regionalnych. Udało nam się zaprosić do stolika Radia Opole aż siedmiu gości.
Naszym pierwszym gościem był Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Zapytaliśmy, czy w Polsce wystarczy pieniędzy i wody do zrealizowania ambitnych rządowych planów rewitalizacji rzecznych szlaków. Odpowiedział, że to rzeczywiście kwestia kluczowa, bo z jednej strony trzeba zorganizować finanse, a z drugiej zadbać o retencję, bo wody w Polsce rzeczywiście brakuje. Ale, jak dodał, w planach jest zrealizowanie blisko stu inwestycji związanych z dużą retencją. - Zabraliśmy się do pracy, bo to, że jaz w Malczycach był budowany przez 50 lat, to kpina z ludzi. Nie mówiąc już o kwestiach korupcyjnych - stwierdził Gróbarczyk. Minister dodał, że trzeba także zainwestować w edukację, by przekonać Polaków do małej retencji. - Odzyskujemy tylko 6,5 procent wody opadowej a chcemy odzyskiwać 15 procent - zapowiedział.

Wojewoda Adrian Czubak, gospodarz kongresu, stwierdził, że jest bardzo zadowolony z przebiegu imprezy. - Już wiemy, że te najważniejsze inwestycje na Odrze będą ukończone w najbliższych kilku latach. Transport wodny ma przyszłość, pokazuje to przykład krajów na całym świecie - mówił Czubak.

Do naszego radiowego stolika przyszedł także Stanisław Staniszewski, legenda opolskiej hydrologii, który problematyką Odry zajmuje się - uwaga! - od początku lat 60. ubiegłego wieku. Jego zdaniem, kluczowe było spotkanie z roku 1972, kiedy, jeszcze w realiach krajów socjalistycznych, debatowano o kanale Dunaj - Odra - Łaba. - To temat, który teraz wrócił z całą mocą - mówi nam Staniszewski.

Naszym kolejnym gościem był Artur Kamiński, wiceprezes Zarządu w Grupie ZAK S.A. - Dlaczego Odra jest dla nas ważna? Choćby dlatego, że dwa nasze zakłady, w Kędzierzynie-Koźlu i Policach, są położone przy Odrze i jest rzeczą naturalną, że chcielibyśmy wykorzystać rzekę do transportowania naszych towarów - stwierdził Kamiński. - Mamy ogromną satysfakcję, że ogólnopolska debata o Odrze już po raz drugi odbywa się w Opolu. Odrzański szlak wodny jest bardzo ważny dla całego naszego koncernu chemicznego.

Kolejnym poruszanym przez nas tematem były zabezpieczenia przeciwpowodziowe. O zabezpieczeniu Koźla mówiła Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla, o kluczowym znaczeniu polderu Żelazna opowiadał z kolei wiceprezydent Opola Maciej Wujec. Był też z nami trzeci samorządowiec - burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura, który właśnie podpisał umowę w sprawę rozpoczęcia procesu budowy kolejnej przeprawy przez Odrę.
Adrian Czubak, gospodarz kongresu o przyszłości transportu wodnego
Andrzej Kasiura o podpisaniu umowy w sprawie rozpoczęcia procesu budowy kolejnej przeprawy przez Odrę
Maciej Wujec o kluczowym znaczeniu polderu Żelazna
Stanisław Staniszewski, który problematyką Odry zajmuje się od początku lat 60
Artur Kamiński o tym, dlaczego Odra jest dla nas ważna
Sabina Nowosielska o kluczowym znaczeniu polderu Żelazna

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »