Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Jaki będzie skutek podniesienia…
2019-09-12, 16:00 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Jaki będzie skutek podniesienia płacy minimalnej? Jaka jest wydajność Polaków? Czy potrzebujemy nadal podatku dochodowego?

Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa
Ocena propozycji gospodarczych ogłoszonych na konwencjach Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa ludowego była tematem kolejnej debaty związkowców, pracodawców i ekspertów. Nasi goście narzekali, że większość z propozycji to raczej obietnice bez wyliczenia kosztów. Mieli też własne odważne propozycje, takie chociażby jak likwidacja podatku dochodowego CIT.
Piotr Pancześnik z Kongregacji stwierdził, że w przypadku kilku partii składane wyborcom obietnice mocno odbiegają od historycznego wizerunku tych partii, co każe postawić pytanie o wiarygodność ich propozycji. Zauważył też, że bardzo trudno oceniać pomysły nie podparte wyliczeniami. Mówił także o tym, że rząd powinien przede wszystkim zadbać o rentowność firm, bo to ona decyduje o kondycji budżetu państwa.

Grzegorz Kuliś z BCC stwierdził, że choć jest zwolennikiem stosunkowo wysokiej płacy minimalnej, to proponowana dynamika wzrostu trochę go przeraziła, nazwał ją nawet "szalonym pomysłem". Zauważył także, że jeśli tego rodzaju ruchy mają przynieść efekt, to powinny zostać połączone z innymi, na przykład ujednoliceniem form zatrudnienia. Dodał przy tym, że wzrost płacy minimalnej może być atrakcyjnym wabikiem dla cudzoziemców, których chcemy przyciągnąć, by zapełnić luki na rynku pracy.

Wielkim obrońcą pomysłu podniesienia płacy minimalnej był Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność, który przypomniał, że PO obiecała związkom, że do 2012 płaca minimalna osiągnie poziom 50 procent płacy średniej. A potem na 8 lat zamroziła płacę minimalną. - Pracodawcy mieli wtedy Eldorado i nic dziwnego, że teraz czują się zszokowani - zauważył z przekąsem.

Dr Artur Żurakowski stwierdził, że obracamy się na razie w sferze wyborczych obietnic a nie gospodarczych konkretów czy porządnych wyliczeń i kalkulacji. Dodał, że nie wiemy, jak się będzie rozwijać gospodarka i może się nawet okazać, że w roku 2023 kwota 4 tys. zł będzie wręcz za mała. Podkreślił także, że trzeba zmniejszyć koszty pracy i pomóc pracodawcom, na przykład poprzez likwidację podatku dochodowego.

Ten ostatni pomysł spodobał się dr. Witoldowi Potworze, który zauważył, że tej chwili wpływy z tego podatku to raptem 9 procent PKB. W jego ocenie niezła sytuacja gospodarcza (jak podał, między 2014 a 2014 wpływy do budżetu wzrosły o około 100 mld zł mimo raczej umiarkowanego tempa wzrostu gospodarczego) to dobry moment na takie systemowe eksperymenty. Potwora stwierdził też, że trzeba zapomnieć o stereotypie, że wydajność polskich pracowników jest niska. Co prawda wynosiła kiedyś niewiele ponad 60 proc. unijnej średniej, ale rośnie najszybciej w Europie i teraz, w jego ocenie, może sięgać nawet 78 proc., co znaczy, że Polacy zasługują na wyższe płace.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »