Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » DEBATA Kandydaci do Senatu startujący w okręgu…
2019-09-12, 14:27 Autor: Marek Świercz

DEBATA Kandydaci do Senatu startujący w okręgu nr 53 obejmującym powiaty: kędzierzyńsko-kozielski, strzelecki, krapkowicki, głubczycki i oleski

DEBATA Kandydaci do Senatu startujący w okręgu nr 53 obejmującym powiaty: kędzierzyńsko-kozielski, strzelecki, krapkowicki, głubczycki i oleski
W drugiej senackiej debacie przedwyborczej zmierzyli się ze sobą kandydaci z okręgu nr 53, obejmującego powiaty: kędzierzyńsko-kozielski, strzelecki, krapkowicki, głubczycki i oleski. Startuje tam trzech kandydatów: Beniamin Godyla (Koalicja Obywatelska), Roman Kolek (Mniejszość Niemiecka) oraz Bogdan Tomaszek (Prawo i Sprawiedliwość).
W pierwszej części debaty nasi goście prezentowali swoje programy, ale także swoje dokonania, bo w przypadku Kolka i Tomaszka była to w dużej mierze autoprezentacja. Godyla przedstawił pokrótce swój program, prezentując - oczywiście bez wchodzenia w szczegóły - najważniejsze pomysły Koalicji Obywatelskiej. Kolek zadeklarował, że w Senacie - z racji swoich doświadczeń w Opolskiej Regionalnej Kasie Chorych, Narodowym Funduszu Zdrowia oraz samorządzie województwa - skupi się na zdrowie, będzie między innymi walczył o zmianę niekorzystnego dla Opolszczyzny algorytmu wyliczania budżetu opolskiego oddziału NFZ. Tomaszek przypomniał o swoich działaniach jako senatora i wojewody, zadeklarował, że chce dokończyć te wszystkie inicjatywy, które podjął w swojej wcześniejszej działalności publicznej.

Druga część, w której kandydaci zadawali sobie pytania, była dynamiczna, każdemu z nich udało się zadać po dwa pytania. Godyla, zapytany przez Tomaszka, jak ocenia programy socjalne PiS, zadeklarował, że nigdy nie był ich przeciwnikiem. Tomaszek, zapytany przez Kolka o to, dlaczego odbudowa portu rzecznego w Koźlu została wstrzymana, stwierdził, że wielokrotnie interweniował w tej sprawie i liczy na to, że sprawę uda się wyjaśnić na II Kongresie Żeglugi Śródlądowej (17 - 18 września). Godyla zapytał Tomaszka o walkę z emisją benzenu i opóźnienia w działaniach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Polityk PiS odpowiedział, że, w jego ocenie, wiadomo, kto emituje benzen w Kędzierzynie-Koźlu, ale potrzebne są tu nie kary, ale poważna rozmowa z trucicielem. Zgodził się także, że WFOŚ w Opolu działał źle i dlatego też wymieniono jego prezesa.

W drugiej turze pytań Tomaszek zapytał Kolka, czy jako senator będzie działał na rzecz poprawy sytuacji Polonii w Niemczech. Kolek odparł, że w myśl niemieckiego prawa Polacy nie są traktowani jako mniejszość narodowa, ale nie znaczy to, że nie należy dążyć do tego, by ułatwić im na przykład naukę języka polskiego. Z kolei Kolek zapytał Tomaszka, czy rządząca ekipa naprawdę myśli o reaktywacji województwa częstochowskiego kosztem kilku opolskich gmin. Polityk PiS zapewnił, że nic o takich planach nie wie (nie ma ich w programie PiS) i jest to raczej kampanijny temat, którym żyją głównie w Częstochowie. Na koniec Godyla zapytał Kolka, czy w ramach poprawy sytuacji w służbie zdrowia dopuszcza możliwość łączenia szpitalnych oddziałów w celu obniżenia kosztów i poprawy sytuacji kadrowej. Kandydat MN odpowiedział, że jest gorącym zwolennikiem regionalizacji zarządzania służbą zdrowia, przypomniał także, że takie reformy były na Opolszczyźnie realizowany, gdy pracował w NFZ.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »