Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Co zrobić z płacą minimalną?…
2019-09-05, 14:28 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Co zrobić z płacą minimalną? Podnieść i zróżnicować?

WSPÓLNA SPRAWA Co zrobić z płacą minimalną? Podnieść i zróżnicować?
Pomysł BCC, by różnicować wysokość płacy minimalnej w zależności o regionu, branży czy wielkości przedsiębiorstwa był tematem czwartkowej debaty związkowców, pracodawców i ekspertów w czwartek 5 września 2019 roku.
Lesław Adamczyk z BCC stwierdził, że jego organizacja nie miałaby nic przeciwko jednolitej płacy minimalnej, ale pod warunkiem, że nie byłaby ona zbyt wysoka Tymczasem, zdaniem BCC, ostatnio rośnie ona zdecydowanie zbyt szybko. Adamczyk przekonuje, że poradzą sobie duże firmy, ale rodzinne przedsiębiorstwa, w których gros kosztów to koszty pracy, mogą mieć poważne kłopoty. Zdaniem reprezentanta BCC, może to doprowadzić do pustynnienia obszarów gospodarczych.

Innego zdania byli przedstawiciele związkowców. Stwierdzili, że płacę minimalną trzeba po prostu podnieść i na tym poprzestać. Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność stwierdził, że geograficzne różnicowanie płacy minimalnej może doprowadzić do wzmocnienia niekorzystnych trendów migracyjnych. Podał przykład powiatu głubczyckiego, gdzie po uruchomieniu dużej firmy w powiecie raciborskim przeniosło się do niej 30 procent pracowników z Głubczyc i okolic.

Sebastian Koćwin z OPZZ przekonywał, że Polacy zarabiają za mało i należy zrobić wszystko, by ich płace podnieść. Wzrost płacy minimalnej jest jedną z metod. Koćwin przypomniał też, że jeszcze premier Tusk obiecywał, że do roku 2013 płaca minimalna osiągnie poziom 50 procent średniej krajowej. Tak się dotąd nie stało.

Piotr Pancześnik z Kongregacji zauważył, że płace to tylko jedna z wielu metod wpływania na sytuację na rynku pracy. W jego ocenie lepszy afekt dałoby się skupienie na obniżaniu wszystkich odpisów podwyższających koszt pracy. Dodał, że ważny jest rynek, na którym konkurują nie tylko pracodawcy, ale także pracownicy.

O kluczowym regulacyjnym znaczeniu rynku mówił także dr Witold Potwora, ekonomista z WSZiA w Opolu. Apelował, by nie psuć tego, co dobrze działa, wprowadzając jakieś dodatkowe i skomplikowane regulacje.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »