Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dorota Piechowicz-Witoń o zakończeniu terminu przyjmowania…
2019-08-20, 14:36 Autor: Joanna Matlak

Dorota Piechowicz-Witoń o zakończeniu terminu przyjmowania wniosków do BO 2020, trwającym naborze w ramach inicjatywy lokalnej i Święcie Lata

Dorota Piechowicz-Witoń o zakończeniu terminu przyjmowania wniosków do BO 2020, trwającym naborze w ramach inicjatywy lokalnej i Święcie Lata
- Najciekawsze zadanie przed nami, bo teraz jest ten czas kiedy wnioskodawcy będą przekonywać do swoich projektów. Na razie jesteśmy na etapie formalnej analizy złożonych wniosków, więc nasze najbliższe tygodnie upłyną pod kątem oceny formalnej i merytorycznej. Wniosków, które wpłynęły na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe, mamy dokładnie 110 – mówiła w Loży Radiowej Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.
- Przez ostatnie 2 lata ten Budżet Obywatelski troszeczkę zmienia charakter, bo staje się budżetem dzielnicowym. Dzieje się tak dlatego, że zaufanie do dzielnic miasta i rad dzielnic jest bardzo duże, ponieważ to są specjaliści, którzy mają swoje wypracowane metody pracy z mieszkańcami i wiedzą co jest w dzielnicach ważne – mówił gość Loży Radiowej.

Dorota Piechowicz-Witoń zwróciła uwagę, że wnioski składane do BO 2020 są mocno „przegadywane” w dzielnicach. – Ma to ten pozytywny walor, że w bardzo bliskiej lokalizacji nie są składane 2-3 projekty dotyczące tego samego pomysłu, czyli np. dwa boiska na jednej i drugiej ulicy i 3 place zabaw. Nie ma powtarzalności i dublowania pomysłów.

Przypomnijmy, że w opolskim budżecie obywatelskim nie ma w tym roku mozliwości składania wniosków na drobne zadania do 10 tys. złotych. Naczelnik CDO tłumaczy, że miasto chciałoby, aby takie „mikro” zadania były realizowane w ramach inicjatywy lokalnej.

– Nabór mamy do 15 września. Na razie jest zainteresowanie telefoniczno-mailowe, bo chyba ta fala kulminacyjna była skierowana na budżet obywatelski. Myślę, ze po zamknięciu tych linii, rozpocznie się zainteresowanie inicjatywą lokalną. Mamy nadzieję, że tak jak teraz nie musimy przekonywać do budżetu obywatelskiego, tak nie będziemy musieli przekonywać do inicjatywy lokalnej – powiedziała Piechowicz-Witoń.

- Te zadania są najbardziej związane z integracją mieszkańców, choć zgodnie z zapisami ustawowymi mogą to być także działania związane z jakimś remontom, choć tutaj jest ten limit 10 tys. złotych. Mówimy np. o upiększaniu jakiś terenów czy tworzeniu ogródków miejskich. Podkreślamy, że przy inicjatywie lokalnej zapraszamy mieszkańców do konkretnej współpracy, bo tu nie chodzi tylko o zgłoszenie zadania, ale mieszkaniec jest też współrealizatorem tego zadania, np. w formie pracy wolontariackiej, albo np. czasem wnosi materiał niezbędny do realizacji zadania. To są zadania w których łączymy siły, jest tak, że część robi urząd np. załatwia kwestie formalne związane z pozwoleniami, a mieszkańcy potem biorą sprawy w swoje ręce i realizują zadanie – tłumaczy Piechowicz-Witoń.

Gościa Loży Radiowej pytałyśmy też o niedawną przeprowadzkę Centrum Dialogu Obywatelskiego z ulicy Koraszewskiego na ulicę Krakowską i zasady na jakich będą działały organizacje pozarządowe w nowej siedzibie, a także o zapowiadane na koniec sierpnia Święto Lata, które odbędzie się na osiedlu Armii Krajowej.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »