Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dorota Piechowicz-Witoń o zakończeniu terminu przyjmowania…
2019-08-20, 14:36 Autor: Joanna Matlak

Dorota Piechowicz-Witoń o zakończeniu terminu przyjmowania wniosków do BO 2020, trwającym naborze w ramach inicjatywy lokalnej i Święcie Lata

Dorota Piechowicz-Witoń o zakończeniu terminu przyjmowania wniosków do BO 2020, trwającym naborze w ramach inicjatywy lokalnej i Święcie Lata
- Najciekawsze zadanie przed nami, bo teraz jest ten czas kiedy wnioskodawcy będą przekonywać do swoich projektów. Na razie jesteśmy na etapie formalnej analizy złożonych wniosków, więc nasze najbliższe tygodnie upłyną pod kątem oceny formalnej i merytorycznej. Wniosków, które wpłynęły na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe, mamy dokładnie 110 – mówiła w Loży Radiowej Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.
- Przez ostatnie 2 lata ten Budżet Obywatelski troszeczkę zmienia charakter, bo staje się budżetem dzielnicowym. Dzieje się tak dlatego, że zaufanie do dzielnic miasta i rad dzielnic jest bardzo duże, ponieważ to są specjaliści, którzy mają swoje wypracowane metody pracy z mieszkańcami i wiedzą co jest w dzielnicach ważne – mówił gość Loży Radiowej.

Dorota Piechowicz-Witoń zwróciła uwagę, że wnioski składane do BO 2020 są mocno „przegadywane” w dzielnicach. – Ma to ten pozytywny walor, że w bardzo bliskiej lokalizacji nie są składane 2-3 projekty dotyczące tego samego pomysłu, czyli np. dwa boiska na jednej i drugiej ulicy i 3 place zabaw. Nie ma powtarzalności i dublowania pomysłów.

Przypomnijmy, że w opolskim budżecie obywatelskim nie ma w tym roku mozliwości składania wniosków na drobne zadania do 10 tys. złotych. Naczelnik CDO tłumaczy, że miasto chciałoby, aby takie „mikro” zadania były realizowane w ramach inicjatywy lokalnej.

– Nabór mamy do 15 września. Na razie jest zainteresowanie telefoniczno-mailowe, bo chyba ta fala kulminacyjna była skierowana na budżet obywatelski. Myślę, ze po zamknięciu tych linii, rozpocznie się zainteresowanie inicjatywą lokalną. Mamy nadzieję, że tak jak teraz nie musimy przekonywać do budżetu obywatelskiego, tak nie będziemy musieli przekonywać do inicjatywy lokalnej – powiedziała Piechowicz-Witoń.

- Te zadania są najbardziej związane z integracją mieszkańców, choć zgodnie z zapisami ustawowymi mogą to być także działania związane z jakimś remontom, choć tutaj jest ten limit 10 tys. złotych. Mówimy np. o upiększaniu jakiś terenów czy tworzeniu ogródków miejskich. Podkreślamy, że przy inicjatywie lokalnej zapraszamy mieszkańców do konkretnej współpracy, bo tu nie chodzi tylko o zgłoszenie zadania, ale mieszkaniec jest też współrealizatorem tego zadania, np. w formie pracy wolontariackiej, albo np. czasem wnosi materiał niezbędny do realizacji zadania. To są zadania w których łączymy siły, jest tak, że część robi urząd np. załatwia kwestie formalne związane z pozwoleniami, a mieszkańcy potem biorą sprawy w swoje ręce i realizują zadanie – tłumaczy Piechowicz-Witoń.

Gościa Loży Radiowej pytałyśmy też o niedawną przeprowadzkę Centrum Dialogu Obywatelskiego z ulicy Koraszewskiego na ulicę Krakowską i zasady na jakich będą działały organizacje pozarządowe w nowej siedzibie, a także o zapowiadane na koniec sierpnia Święto Lata, które odbędzie się na osiedlu Armii Krajowej.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »