Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Tomasz Halski o utworzeniu filii PMWSZ w Wieluniu…
2019-08-06, 15:16 Autor: Joanna Matlak

Prof. Tomasz Halski o utworzeniu filii PMWSZ w Wieluniu, międzynarodowym projekcie wartym 300 tys. euro i rekrutacji

Prof. Tomasz Halski o utworzeniu filii PMWSZ w Wieluniu, międzynarodowym projekcie wartym 300 tys. euro i rekrutacji
- Zaczęło się od wizyty delegacji z Wielunia. Przedstawiciele starostwa jak i poseł Paweł Rychlik przyjechali z propozycją współpracy, bo mieli wiedzę, że co roku kilkanaście osób z Wielunia przyjeżdża do nas studiować pielęgniarstwo – mówił w Loży Radiowej prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu o planach na utworzenia wydziału zamiejscowego PMWSZ w Wieluniu, w województwie łódzkim.
- Dość duży szpital powiatowy w Wieluniu ma praktycznie całe wolne piętro, które bardzo łatwo zaadaptować na sale dydaktyczne. Pielęgniarki miałyby na miejscu bazę zajęć praktycznych. Wśród kadr tego szpitala są osoby, które mogłyby prowadzić zajęcia, bo mają wykształcenie i odpowiednie stopnie naukowe. Po krótkiej analizie stwierdziliśmy, że ma to sens, poznaliśmy się z dyrekcją i napisaliśmy wniosek - mówił prof. Halski.

Rektor PMWSZ zaznacza, że dzisiejsze wymogi trochę się zmieniły i na prowadzenie pewnych zajęć nie trzeba profesorów czy doktorów habilitowanych. - Szczególnie na zajęcia praktyczne na kierunku pielęgniarstwo czy położnictwo preferowane są osoby z tytułami zawodowymi, czyli osoby z tytułem magister pielęgniarstwa. I takie osoby są na miejscu. Nasi profesorowie zabezpieczyliby pewne wykłady. Ale wiadomo, że taka inwestycja musi być poparta pewną liczbą tych studentów. I tu ukłon w stronę starostwa wieluńskiego, bo zorganizowano krótką ankietę w trzech liceach i około 20 osób zadeklarowało, że po zdaniu matury chciałoby studiować pielęgniarstwo w Wieluniu - tłumaczy rektor PMWSZ.

Prof. Tomasz Halski zaznacza, że to pierwszy wydział zamiejscowy, więc w trakcie prac pojawiły się pewne błędy. - Nie uchwaliliśmy pewnej uchwały w Senacie, ale nadrobiliśmy to wszystko i w tej chwili czekamy na ostateczną decyzję Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Nasz wniosek został już wysłany, przeszedł poziom ministerialny, tam właśnie była ta poprawka, że musieliśmy dołączyć jeszcze jedną uchwałę. Pierwsza decyzja PAK była negatywna, ale wysłaliśmy odwołanie i PKA ma chyba miesiąc czasu na podjęcie decyzji - tłumaczył prof. Halski i dodaje, że kierunek powstanie najpewniej w przyszłym roku.

Z rektorem Halskim rozmawialiśmy też o międzynarodowym projekcie Erasmus + w którym uczelnia po raz drugi bierze udział i otrzymała 300 tysięcy euro. - W zeszłym roku jako lider otrzymaliśmy podobną kwotę w projekcie razem z uczelniami z Włoch i Hiszpanii. W tym roku jesteśmy z uczelnią w Bułgarii i w czeskiej Opawie. Projekt dotyczy napisania scenariuszy pracy dla studentów kadr medycznych w centrach symulacji w którym będą uwzględniane takie aspekty jak interdyscyplinarność czy wielokulturowość - mówił gość Loży Radiowej i podał przykład z wykorzystaniem fantomu ginekologicznego w akcji porodowej.

- Studenci uczą się jak postępować podczas takiej akcji, ale będziemy też uwzględniać różnice kulturowe, bo np. inaczej ubrana jest kobieta chrześcijanka, a inaczej kobieta muzułmanka. Chodzi o oswojenie studentów, bo oni potem trafiają do różnych szpitali europejskich i trafiają na rożne kultury. Program jest trzyletni i polega na wymianie pracowników i studentów - mówił rektor Halski.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »