Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Tomasz Halski o utworzeniu filii PMWSZ w Wieluniu…
2019-08-06, 15:16 Autor: Joanna Matlak

Prof. Tomasz Halski o utworzeniu filii PMWSZ w Wieluniu, międzynarodowym projekcie wartym 300 tys. euro i rekrutacji

Prof. Tomasz Halski o utworzeniu filii PMWSZ w Wieluniu, międzynarodowym projekcie wartym 300 tys. euro i rekrutacji
- Zaczęło się od wizyty delegacji z Wielunia. Przedstawiciele starostwa jak i poseł Paweł Rychlik przyjechali z propozycją współpracy, bo mieli wiedzę, że co roku kilkanaście osób z Wielunia przyjeżdża do nas studiować pielęgniarstwo – mówił w Loży Radiowej prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu o planach na utworzenia wydziału zamiejscowego PMWSZ w Wieluniu, w województwie łódzkim.
- Dość duży szpital powiatowy w Wieluniu ma praktycznie całe wolne piętro, które bardzo łatwo zaadaptować na sale dydaktyczne. Pielęgniarki miałyby na miejscu bazę zajęć praktycznych. Wśród kadr tego szpitala są osoby, które mogłyby prowadzić zajęcia, bo mają wykształcenie i odpowiednie stopnie naukowe. Po krótkiej analizie stwierdziliśmy, że ma to sens, poznaliśmy się z dyrekcją i napisaliśmy wniosek - mówił prof. Halski.

Rektor PMWSZ zaznacza, że dzisiejsze wymogi trochę się zmieniły i na prowadzenie pewnych zajęć nie trzeba profesorów czy doktorów habilitowanych. - Szczególnie na zajęcia praktyczne na kierunku pielęgniarstwo czy położnictwo preferowane są osoby z tytułami zawodowymi, czyli osoby z tytułem magister pielęgniarstwa. I takie osoby są na miejscu. Nasi profesorowie zabezpieczyliby pewne wykłady. Ale wiadomo, że taka inwestycja musi być poparta pewną liczbą tych studentów. I tu ukłon w stronę starostwa wieluńskiego, bo zorganizowano krótką ankietę w trzech liceach i około 20 osób zadeklarowało, że po zdaniu matury chciałoby studiować pielęgniarstwo w Wieluniu - tłumaczy rektor PMWSZ.

Prof. Tomasz Halski zaznacza, że to pierwszy wydział zamiejscowy, więc w trakcie prac pojawiły się pewne błędy. - Nie uchwaliliśmy pewnej uchwały w Senacie, ale nadrobiliśmy to wszystko i w tej chwili czekamy na ostateczną decyzję Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Nasz wniosek został już wysłany, przeszedł poziom ministerialny, tam właśnie była ta poprawka, że musieliśmy dołączyć jeszcze jedną uchwałę. Pierwsza decyzja PAK była negatywna, ale wysłaliśmy odwołanie i PKA ma chyba miesiąc czasu na podjęcie decyzji - tłumaczył prof. Halski i dodaje, że kierunek powstanie najpewniej w przyszłym roku.

Z rektorem Halskim rozmawialiśmy też o międzynarodowym projekcie Erasmus + w którym uczelnia po raz drugi bierze udział i otrzymała 300 tysięcy euro. - W zeszłym roku jako lider otrzymaliśmy podobną kwotę w projekcie razem z uczelniami z Włoch i Hiszpanii. W tym roku jesteśmy z uczelnią w Bułgarii i w czeskiej Opawie. Projekt dotyczy napisania scenariuszy pracy dla studentów kadr medycznych w centrach symulacji w którym będą uwzględniane takie aspekty jak interdyscyplinarność czy wielokulturowość - mówił gość Loży Radiowej i podał przykład z wykorzystaniem fantomu ginekologicznego w akcji porodowej.

- Studenci uczą się jak postępować podczas takiej akcji, ale będziemy też uwzględniać różnice kulturowe, bo np. inaczej ubrana jest kobieta chrześcijanka, a inaczej kobieta muzułmanka. Chodzi o oswojenie studentów, bo oni potem trafiają do różnych szpitali europejskich i trafiają na rożne kultury. Program jest trzyletni i polega na wymianie pracowników i studentów - mówił rektor Halski.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »