Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Czy oferta PiS dla młodych i brexit…
2019-08-01, 15:32 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Czy oferta PiS dla młodych i brexit przyczynią się do powrotów z emigracji?

WSPÓLNA SPRAWA Czy oferta PiS dla młodych i brexit przyczynią się do powrotów z emigracji?
Czy czekają nas masowe powroty młodych Polaków z emigracji? Tak sugerują dziennikarze sieci CNN, którzy twierdzą, że jeszcze nigdy nie było tak dobrze być młodym Polakiem. Z jednej strony zerowa stawka PIT dla osób poniżej 26. roku życia, z drugiej problemy związane z brexitem, przede wszystkim - spadający kurs funta, który sprawia, że zarobki na Wyspach nie są już tak konkurencyjne jak do tej pory. Diagnoza CNN była tematem kolejnej debaty z cyklu "Wspólna sprawa".
Lesław Adamczyk Z BCC stwierdził, że warto śledzić migracyjny bilans, tym bardziej, że Polska relatywnie staje się coraz bardziej atrakcyjna. Powrót Polonii z Wysp postrzega jako szansę dla naszego kraju. Zdaniem Adamczyka, nie należy lekceważyć strachu przed brexitem - co prawda brytyjscy politycy uspokajają, że od dwóch lat sami nie mogą dojść do ładu ze sobą i z Unią Europejską. W tych warunkach nietrudno o uzasadniony niepokój. Przedstawiciel BCC proponuje także, by takie instytucje jak urzędy pracy czy OCRG zajęły się ściąganiem Polaków z emigracji, bo należy ich traktować jak normalnych inwestorów.

Dr Witold Potwora z WSZiA przywołuje dane Eurostatu, z których wynika, że bezrobocie wśród młodych Polaków jest dziś rekordowo niskie - to 3,8 procent, o których Grecy. Hiszpanie czy Włosi mogą tylko pomarzyć. Potwora podaje też dane na temat rosnącej siły nabywczej Polaków. Wszystko to sprzyja decyzjom o powrocie do kraju, choć ekonomista z WSZiA nie do końca wierzy w masową reemigrację, bo ci, którym udało się poukładać życie poza krajem, mogą nie chcieć ryzykować.

Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność potwierdza, że sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza, więc wierzy w to, że emigranci będą wracać. Zwraca uwagę na dwa zjawiska. Z jednej strony są tacy, którzy ten powrót sobie zaplanowali - po zarobieniu pieniędzy na dom czy własny biznes wracają. Z drugiej nie brak takich, którzy zaczęli doceniać sytuację w kraju - choć przez długie lata jeździli do Niemiec zbierać szparagi, teraz uznali, że im się to nie opłaca.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej do kwestii ekonomicznych dołożył emocjonalne - w jego ocenie, Polacy tęsknią za krajem i to także może się przyczynić do większej liczby powrotów. Pancześnik przytoczył badania, z których wynika, że o powrocie myśli 400 tysięcy osób, czyli jedna czwarta tych, którzy wyjechali w ostatnich kilkunastu latach. Przypomina, że zwykle wyjeżdżano za chlebem i z przyczyn politycznych a ostatnio oba te czynniki zniknęły.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »