Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Czy oferta PiS dla młodych i brexit…
2019-08-01, 15:32 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Czy oferta PiS dla młodych i brexit przyczynią się do powrotów z emigracji?

WSPÓLNA SPRAWA Czy oferta PiS dla młodych i brexit przyczynią się do powrotów z emigracji?
Czy czekają nas masowe powroty młodych Polaków z emigracji? Tak sugerują dziennikarze sieci CNN, którzy twierdzą, że jeszcze nigdy nie było tak dobrze być młodym Polakiem. Z jednej strony zerowa stawka PIT dla osób poniżej 26. roku życia, z drugiej problemy związane z brexitem, przede wszystkim - spadający kurs funta, który sprawia, że zarobki na Wyspach nie są już tak konkurencyjne jak do tej pory. Diagnoza CNN była tematem kolejnej debaty z cyklu "Wspólna sprawa".
Lesław Adamczyk Z BCC stwierdził, że warto śledzić migracyjny bilans, tym bardziej, że Polska relatywnie staje się coraz bardziej atrakcyjna. Powrót Polonii z Wysp postrzega jako szansę dla naszego kraju. Zdaniem Adamczyka, nie należy lekceważyć strachu przed brexitem - co prawda brytyjscy politycy uspokajają, że od dwóch lat sami nie mogą dojść do ładu ze sobą i z Unią Europejską. W tych warunkach nietrudno o uzasadniony niepokój. Przedstawiciel BCC proponuje także, by takie instytucje jak urzędy pracy czy OCRG zajęły się ściąganiem Polaków z emigracji, bo należy ich traktować jak normalnych inwestorów.

Dr Witold Potwora z WSZiA przywołuje dane Eurostatu, z których wynika, że bezrobocie wśród młodych Polaków jest dziś rekordowo niskie - to 3,8 procent, o których Grecy. Hiszpanie czy Włosi mogą tylko pomarzyć. Potwora podaje też dane na temat rosnącej siły nabywczej Polaków. Wszystko to sprzyja decyzjom o powrocie do kraju, choć ekonomista z WSZiA nie do końca wierzy w masową reemigrację, bo ci, którym udało się poukładać życie poza krajem, mogą nie chcieć ryzykować.

Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność potwierdza, że sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza, więc wierzy w to, że emigranci będą wracać. Zwraca uwagę na dwa zjawiska. Z jednej strony są tacy, którzy ten powrót sobie zaplanowali - po zarobieniu pieniędzy na dom czy własny biznes wracają. Z drugiej nie brak takich, którzy zaczęli doceniać sytuację w kraju - choć przez długie lata jeździli do Niemiec zbierać szparagi, teraz uznali, że im się to nie opłaca.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej do kwestii ekonomicznych dołożył emocjonalne - w jego ocenie, Polacy tęsknią za krajem i to także może się przyczynić do większej liczby powrotów. Pancześnik przytoczył badania, z których wynika, że o powrocie myśli 400 tysięcy osób, czyli jedna czwarta tych, którzy wyjechali w ostatnich kilkunastu latach. Przypomina, że zwykle wyjeżdżano za chlebem i z przyczyn politycznych a ostatnio oba te czynniki zniknęły.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »