Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Jak należy ocenić gospodarcze wątki…
2019-07-18, 14:47 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Jak należy ocenić gospodarcze wątki pakietu zwanego "szóstką Schetyny"?

WSPÓLNA SPRAWA Jak należy ocenić gospodarcze wątki pakietu zwanego "szóstką Schetyny"?
Tak zwana szóstka Schetyny, czyli pakiet propozycji programowych Platformy Obywatelskiej, to odpowiedź opozycji na piątkę Kaczyńskiego. Nie brak tu wątków gospodarczych. O ich ocenę poprosiliśmy uczestników kolejnej debaty pracowników, pracodawców i związkowców z cyklu "Wspólna sprawa".
Sebastian Koćwin z OPZZ zauważył, że jego związek nie jest za wszystkimi niedzielami wolnymi od handlu ( PO chce całkowicie zrezygnować z zakazu handlu), ale proponuje, by wolne były dwie na cztery niedziele. Związkowiec dość pozytywnie odniósł się do pomysłu finansowego wspierania najsłabiej zarabiających (tak zwana premia za aktywność), choć zastanawiał się, czy wystarczy na to pieniędzy. Z niepokojem przyjął zapowiedź wycofania się z energetyki węglowej, bo to może oznaczać masowe zwolnienia w górnictwie.

Lesław Adamczyk z BCC stwierdził, że propozycje Schetyny postrzega przede wszystkim w kategoriach politycznych, jako próbę przebicia socjalnych programów prawicy. Stwierdził, że jest nimi rozczarowany, bo liczył nie na kolejny pomysł na rozdawanie publicznych pieniędzy, ale - na propozycje prorozwojowe. Zauważył jednak, że reforma polskiej energetyki jest nie tylko możliwa, ale wręcz konieczna.

Według Witolda Potwory z WSZiA w Opolu, cofnięcie zakazu handlu w niedzielę ma nikły potencjał wyborczy, bo ludzie już się do tego rozwiązania przyzwyczaili. Stwierdził, że program Schetyny jest próbą połączenia wody z ogniem i kolejną propozycją z gatunku obliczonych na zdobycie głosów. Tymczasem, w jego ocenie, lepiej sprawdziłyby się takie uniwersalne rozwiązania jak obniżenie stawek podatkowych.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej ostro skrytykował energetyczne wątki planu Schetyny. W jego ocenie, próba totalnej zmiany modelu polskiej energetyki do roku 2040 jest nieracjonalna i po po prostu niewykonalna. Zdziwił go także postulat wyrównania płac kobiet i mężczyzn, bo z danych statystycznych wynika, że akurat w Polsce nie jest z tym źle, poza tym płacowe prawa kobiet są chronione przepisami prawa pracy.

Grzegorz Kuliś z BCC stwierdził, że wszystkie programowe oferty opozycji ogłoszone w ramach szóstki Schetyny są tak ogólnikowe i niekonkretne, że właściwie nie ma o czym rozmawiać. Co do reformy energetycznej, to, powołując się na przykład Belgii, stwierdził, że wszystko jest możliwe, ale przy wieloletnim planowaniu - belgijski model zakładał, że domy najpierw staną się pasywne, potem samowystarczalne, a finalnie prosumenckie.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »