Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Monika Czech-Tańczuk o walce jerzyków z komarami…
2019-07-17, 15:07 Autor: Marek Świercz

Monika Czech-Tańczuk o walce jerzyków z komarami, miejsko-wiejskiej suszy i azbeście

Monika Czech-Tańczuk o walce jerzyków z komarami, miejsko-wiejskiej suszy i azbeście
- Oczywiście w ramach walki z komarami nadal stosujemy różne środki chemiczne, ale już od jakiegoś czasu stawiamy przede wszystkim na metody biologiczne. Największym wrogiem komarów są jerzyki i nietoperze i dlatego staramy się te gatunki przyciągnąć do miasta, przygotowując dla nich specjalne budki lęgowe - mówiła w Loży Radiowej Monika Czech-Tańczuk, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w opolskim Urzędzie Miasta.
Jak mówi nasz gość, jerzyki zasiedliły około 30 procent z 400 przygotowanych dla nich budek, co - w ocenie ornitologów - jest całkiem przyzwoitym wynikiem.

- A jeden jerzyk potrafi w ciągu doby zjeść nawet 20 tysięcy komarów - mówi Czech-Tańczuk.

Ratuszowi urzędnicy przygotowali także specjalne budki dla gacków, zlokalizowane nie tylko w komunalnych lasach, ale także, uwaga, na cmentarzu.

Co ciekawe, opolski ratusz zajmuje się ostatnio wnioskami o odszkodowania za straty spowodowane suszą. To jednak nie powinno dziwić - po powiększeniu Opola w granicach miasta znalazło się sporo gospodarstw rolnych (tereny zurbanizowane to mniej niż połowa powierzchni dużego Opola) i do tej pory około 70 naszych miejskich farmerów wystąpiło o odszkodowania. Trwa szacowanie strat.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o uzupełniającym naborze wniosków o pieniądze na usuwanie azbestu. W tym roku właściwy nabór opóźnił się o kilka miesięcy i pewnie dlatego zainteresowanie było mizerne (10 wniosków indywidualnych i jeden wniosek spółdzielni mieszkaniowej). A temat jest ważki: do 2032 roku z Polski azbest powinien zniknąć całkowicie, tymczasem mamy go w Opolu nadal 135 tysięcy metrów sześciennych, czyli około 1 700 ton.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »