Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marek Tomków o kryzysie lekowym, o jego przyczynach…
2019-07-17, 15:05 Autor: Joanna Matlak

Marek Tomków o kryzysie lekowym, o jego przyczynach i rozmowach o tym problemie na sejmowej komisji zdrowia

Marek Tomków o kryzysie lekowym, o jego przyczynach i rozmowach o tym problemie na sejmowej komisji zdrowia
- My nie oczekujemy, że Ministerstwo Zdrowia w 24 godziny rozwiąże kryzys lekowy, bo on jest w całej Europie, a nawet i w Stanach Zjednoczonych - powiedział w Loży Radiowej Marek Tomków, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej.
Naszego gościa pytaliśmy o przebieg i wnioski ze spotkania na sejmowej komisji zdrowia.
- Nie liczymy, że ktoś przyjdzie i powie, że jest fantastycznie. Prosimy o bezpośrednią współpracę z ministerstwem w zakresie planowanych dostaw tych leków, których brakuje i tego, żeby ta informacja była wiarygodna. Mówiliśmy również o tym, żeby listy leków, które mogą być zagrożone brakiem dostępności, były publikowane, ale w takim kręgu zewnętrznym, wśród aptekarzy, choćby po to, żeby nie wzbudzać paniki wśród samych pacjentów, którzy obawiają się, że skończy im się lek i kupują na zapas. A tym samym ten problem zaczyna narastać – mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Marek Tomków wskazał też na przyczyny kryzys lekowego. Jak się okazuje, problem jest złożony. - Naczelna Rada Aptekarska powiedziała że brakuje 500 leków, a 300 z nich to leki których brakuje od wielu lat. Z jednej strony mówi się, że przyczyną była tzw. mafia lekowa, czyli nielegalny wywóz leków - mówi Tomków. Przypomnijmy, od 6 czerwca 2019 r. obowiązują nowe przepisy, zakładające karę nawet 10 lat pozbawienia wolności za nielegalny wywóz leków.

- Trzeba też wspomnieć, że leków brakuje nie dlatego, że są wywożone, tylko dlatego że nie są dostarczane w wystarczającej ilości przez firmy. To są leki oryginalne, nie mające zamienników i takie firmy często wykorzystują swoja monopolistyczną pozycję – powiedział Tomków.

Kolejna przyczyna i to ona właściwie wywołała ten kryzys, dlatego że w ostatnich kilku miesiącach pojawiło się dużo leków, które są bardzo popularne ale też tanie i one nie są przedmiotem nielegalnego wywozu za granicę. Jak podawały media, przyczyną może być wstrzymanie produkcji tzw. API, czyli substancji czynnych, tego głównego składnika leku w fabrykach chińskich. Czyli Chińczycy przyszli i mówią: "fabryki są niebezpieczne dla naszego środowiska, proszę je zamknąć". Jak donoszą media i firmy produkujące leki, 80% leków generycznych na rynku europejskim jest robione na bazie substancji pochodzących z tych samych fabryk czyli z Chin i Indii. Ich zamknięcie czy reedukacja ich zdolności redukcyjnych powoduje, że to się odbija czkawką w całej Europie – powiedział Tomków.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »