Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Mariusz Patelski o ciężkiej i odpowiedzialnej…
2019-06-18, 09:19 Autor: Paula Hołubowicz

Dr Mariusz Patelski o ciężkiej i odpowiedzialnej pracy cenzorów, którzy uważnie czytać musieli każdy praktycznie świstek

Dr Mariusz Patelski o ciężkiej i odpowiedzialnej pracy cenzorów, którzy uważnie czytać musieli każdy praktycznie świstek
- Był czas, gdy cenzurowano wszystko, praktycznie każdy kawałek papieru, z fakturami włącznie. Nawet szkolne akademie mogły być realizowane tylko według wcześniej zatwierdzonych gotowych scenariuszy - mówił w Loży Radiowej dr Mariusz Patelski, historyk z Uniwersytetu Opolskiego, który wydał właśnie książkę o cenzurze na Opolszczyźnie w czasach Polski Ludowej.
Choć był to oczywiście przypadek, Patelski wstrzelił się idealnie - ponieważ jego książka opisuje także działania cenzury dotyczące artystów występujących na opolskim festiwalu a ukazała się tuż przed tegorocznym festiwalem, autor zaliczył prawdziwy rajd po mediach. Bo było o czym opowiadać: festiwalowe teksty, przede wszystkim, choć nie tylko, kabaretowe (choć tu cenzurze zdarzało się zaliczać wpadki, bo satyrycy czasem improwizują w reakcji na zachowania publiczności i nie wszystko da się zawczasu zatwierdzić) najpierw były uważnie czytane w Warszawie a potem po raz kolejny w Opolu. Ale, jak przekonuje nasz gość, to była tylko kilkudniowa mobilizacja, znacznie więcej roboty mieli cenzorzy z pilnowaniem gazet, które były przecież dzień w dzień przygotowywane do późnego wieczora.

- Najpierw czytana była tak zwana "szczotka". Jeśli jakiś fragment został zakwestionowany, trzeba go było tak sprytnie zastąpić innym tekstem, i to tak, by czytelnik nie zorientował się, że coś usunięto. Bo o białych plamach mowy nie było. A potem po raz kolejny czytano cały numer przed skierowaniem go do drukarni - opowiadał Patelski.

Nie inaczej było - choć dziś, w czasach "żywego" radia, wydaje się to być niemożliwe - z przekazem w eterze. Nie było miejsca na żadną improwizację - najpierw cenzor zatwierdzał scenariusz audycji a potem odsłuchiwał nagranie przed jego wyemitowaniem na antenie.

Zawód cenzora do łatwych nie należał. Panowie musieli się nieźle orientować w bardzo różnych dziedzinach, żeby nie przepuścić nieprawomyślnej albo tajnej (to głownie w dziedzinie gospodarki) informacji. Jeździli na szkolenia, wymieniali się doświadczeniami, zdarzało się, że niektórzy robili doktoraty. Po roku 1990, gdy przyszła demokracja, większość z nich znalazła pracę gdzieś w administracji.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »