Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Piaseczny o pomyśle obowiązku głosowania…
2019-05-29, 14:35 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

Piotr Piaseczny o pomyśle obowiązku głosowania i wyniku wyborów do PE

Piotr Piaseczny o wynikach tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego
- Długo byłem przeciwnikiem regulacji tego typu. Aż do momentu w którym okazało się, że rządy, które wybieramy pomimo że są większościowe w ramach ordynacji i są wybierane zgodnie z prawem oczywiście, to finalnie o całym społeczeństwie decyduje np. 25% osób – mówił w Loży Radiowej Piotr Piasecznej z Nowoczesnej o pomyśle obowiązku głosowania, o którym napisał na swoim profilu społecznościowym i wywołał szeroką dyskusję.
- Taki obowiązek jest w Singapurze, Belgii, Australii więc stwierdziłem, że to wcale nie jest szalony pomysł – mówił Piaseczny i wskazał na pewną analogię. - Jeżeli rozumem nie udało się ludzi przekonać do tego, żeby uczyli się czytać i pisać i mieliśmy problemy z analfabetyzmem całkiem niedawno, bo kilkadziesiąt lat temu, to ten proces został zatrzymany obowiązkiem szkolnym. Więc jeżeli nie dorośliśmy do wolności i nie traktujemy poważnie państwowości i nie bierzemy masowo udziału w wyborach, to może zacznijmy, ale na poważnie, dyskusję na ten temat. Chodzi o to, że jeżeli wprowadzamy „szalone rządy” to niech sankcjonuje je większa liczba osób - przekonywał Piaseczny.

Polityka Nowoczesnej poprosiliśmy też o skomentowanie wyniku wyborów do PE. Przypomnijmy, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska 22. W ramach KE, Platforma Obywatelska zdobyła 14 mandatów, Sojusz Lewicy Demokratycznej 5, a Polskie Stronnictwo Ludowe 3. Poza nimi do PE dostała się także Wiosna Roberta Biedronia zdobywając 3 mandaty.

- Warunki koalicji są trudne, partnerskie relacje też są dość utrudnione. Koalicja najlepiej sprawdziła się w wyborach samorządowych, brałem w niej czynny udział. W europejskich było trochę inaczej, bo to jest jednak eksperyment na scenie politycznej. Nigdy nie było szerokiego połączenia rozbieżnych czasami idei, co teraz się objawia w postaci stanowiska PSL-u, że jeśli Wiosna dołączy, to oni wyjdą – mówił Piaseczny.

- Cokolwiek myśleć o Grzegorzu Schetynie, bo jest negatywnie odbierany, to jednak teraz się sprawdził. Wyniki były zaskakujące, ale dla wszystkich. Spodziewałem się zwycięstwa KE lub remisu i było to dla mnie zaskakujące i potwornie rozczarowujące, że oceny wyborcze podlegają tak dużej fluktuacji, gdzie nie pamięta się o grzeszkach sprzed kilku miesięcy czy tygodni, a nawet w trakcie kampanii idą w zapomnienie - mówi Piaseczny.

- Trudno obwiniać wyborców, tak wybrali, PiS-owi trzeba pogratulować, choć przez zaciśnięte zęby. My mamy dużo do zrobienia. Nowoczesna nie zdobyła mandatu, ale zrobiła dobry wynik, bo np. Krzysztof Mieszkowski zdobył prawie 20 tys. głosów - powiedział gość Loży.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »