Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Kamila Kasperska-Kurzawa o tym, jak etniczne gangi…
2019-05-15, 14:25 Autor: Marek Świercz

Kamila Kasperska-Kurzawa o tym, jak etniczne gangi zamieniły się zorganizowany syndykat zbrodni

Kamila Kasperska-Kurzawa o tym, jak etniczne gangi zamieniły się zorganizowany syndykat zbrodni
- Czy oglądam filmy o gangsterach? Oczywiście! Polecam film z lat 90. zatytułowany "Mobsters", który w bardzo prawdziwy sposób obrazuje narodziny nowoczesnej amerykańskiej mafii. Głównym bohaterem jest Lucky Luciano, w którego wcielił się Christan Slater. To człowiek, który wymyślił tak współczesną mafię - mówiła w Loży Radiowej dr Kamila Kasperska-Kurzawa z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, która specjalizuje się w badaniu przestępczości zorganizowanej.
Jak mówi zaczęło się od etnicznych gangów (w tym, uwaga, także polskich), które powstały w emigrackich środowiskach w USA. Najliczniejsze były włoskie, przede wszystkim złożone z przybyszy z Sycylii, gdzie struktury mafijne funkcjonowały od dawna.

- Socjologicznym fenomenem jest to, że są i były tam akceptowane. To dla Sycylijczyków, którzy nie wierzą w skuteczność administracji czy sądów, ostatnia instancja, do której się można zwrócić o pomoc i sprawiedliwość - mówi nasz gość.

Gangi przekształciły się w zorganizowaną strukturę, z podziałem zadań i terytoriów, po wprowadzeniu prohibicji. Gangsterzy stwierdzili, że nie warto do siebie strzelać (choć bez incydentów się nie obeszło), skoro można zarobić potężne pieniądze na handlu alkoholem. Wystarczy przekupić policjantów i polityków. Syndykat, wymyślone przez żydowskiego hazardzistę i gangstera Arnolda Rothsteina, zbudowali Luciano i polski żyd Meyer Lansky.

Gdy prohibicję zniesiono, pojawiły się narkotyki. I zostały na dobre: dziś dostarczają ich bezwzględne kartele kolumbijskie i meksykańskie, ale także przemytnicy z Afganistanu, gdzie po wygnaniu talibów rolnicy znów obsiali pola makiem, z którego produkuje się haszysz i heroinę.

Jak mówi nasz gość, w Polsce zorganizowana przestępczość narodziła się w czasie gospodarczej transformacji. Prószków, Wołomin, gang Krakowiaka, w tle dawni esbecy i politycy. W czasach świetności polskie gangi miały znakomite kontakty z kartelami z Ameryki Południowej. Dziś nieco się schowali, mówi się o gangsterach "w białych kołnierzykach".

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »