Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » EUROWYBORY Czym zająć się w Brukseli, co zrobić…
2019-05-08, 13:33 Autor: Marek Świercz

EUROWYBORY Czym zająć się w Brukseli, co zrobić z Odrą i kiedy wejść do strefy euro?

EUROWYBORY Czym zająć się w Brukseli, co zrobić z Odrą i kiedy wejść do strefy euro?
Wizja własnej pracy w Parlamencie Europejskim, przyszłość Odry a także perspektywa wejścia Polski do strefy euro - te trzy tematy poruszyli uczestnicy drugiej z kolei debaty kandydatów do Parlamentu Europejskiego startujących w okręgu opolsko-dolnośląskim.
Wojciech Jagiełło, kandydat ruchu Kukiz '15, stwierdził, że chce zabiegać w Brukseli o ujednolicenie unijnej polityki podatkowej, bo to z jednej strony ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej, a z drugiej utrudni działania przestępcze w rodzaju mafii vatowskiej. Co do Odry, nie miał wątpliwości, że należy ją jak najszybciej zrewitalizować, bo to przecież "normalna autostrada, tyle że na wodzie". Przypomniał, że wydaliśmy ciężkie miliardy na budowę i remonty dróg a zapomnieliśmy o szansach, jakie daje transport rzeczny. Inne kraje, choćby Niemcy, nie zmarnowały tej szansy. Jagiełło zadeklarował się także jako wielki zwolennik polskiej waluty, dzięki której Polska poradziła sobie z ostatnim wielkim kryzysem gospodarczym. Przyznaje, że przyjęcie euro będzie koniecznością, ale nie powinno nastąpić w perspektywie najbliższych pięciu czy dziesięciu lat.

Genowefa Prorok z PSL, kandydatka Koalicji Europejskiej, stwierdziła, że chciałaby w Parlamencie Europejskim zadbać o takie działania, które stopniowo doprowadzą do wyrównania poziomu życia we wszystkich krajach członkowskich. Będzie także optowała za przyjęciem europejskiego pakietu onkologicznego. Jeśli chodzi o Odrę, to oprócz korzyści gospodarczych z jej udrożnienia kandydatka KE widzi także perspektywę rozwoju turystyki. Jak wspomina, starsi członkowie jej rodziny pamiętają czasy, gdy można było popłynąć stateczkiem wycieczkowym aż do Świnoujścia. Co do strefy euro, Prorok trzyma się linii PSL: prędzej czy później przyjmiemy wspólną walutę, ale powinno to się stać dopiero wtedy, gdy dochody Polaków wzrosną, bo nie wyobraża sobie, jak w strefie euro miałby przeżyć ktoś z emeryturą w wysokości 300 euro.

Anna Stabrowska z Lewicy Razem stwierdziła, że będzie w Parlamencie Europejskim zabiegała o uproszczenie procedur imigracyjnych, bo zna przypadki, gdy biurokratyczne utrudnienia doprowadziły do tego, że imigrant przez dwa lata jest w zawieszeniu, nie może podjąć pracy albo nauki, nie może też wyjechać. Co do Odry, wyraziła przekonanie, że choć transport wodny jest tani i ekologiczny, to w czasach niedoboru wody nie da się trasy odrzańskiej udrożnić. Jej zdaniem, należałoby raczej pozwolić na renaturalizację rzeki, zrezygnować z jej betonowania, progów wodnych czy dużych zbiorników retencyjnych. Byłby to projekt wpisujący się w ideę Nowego Zielonego Ładu dla Europy, na który - w jej ocenie - unia powinna przeznaczyć 500 mld euro. Kandydatka Lewicy Razem także jest zwolenniczką odsunięcia w czasie wejścia do strefy euro, proponuje za to europejską płacę minimalną. Jak wylicza, ta płaca w Polsce wynosi dziś około 500 euro, w Niemczech jest trzy razy wyższa.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »