Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » EUROWYBORY Czym zająć się w Brukseli, co zrobić…
2019-05-08, 13:33 Autor: Marek Świercz

EUROWYBORY Czym zająć się w Brukseli, co zrobić z Odrą i kiedy wejść do strefy euro?

EUROWYBORY Czym zająć się w Brukseli, co zrobić z Odrą i kiedy wejść do strefy euro?
Wizja własnej pracy w Parlamencie Europejskim, przyszłość Odry a także perspektywa wejścia Polski do strefy euro - te trzy tematy poruszyli uczestnicy drugiej z kolei debaty kandydatów do Parlamentu Europejskiego startujących w okręgu opolsko-dolnośląskim.
Wojciech Jagiełło, kandydat ruchu Kukiz '15, stwierdził, że chce zabiegać w Brukseli o ujednolicenie unijnej polityki podatkowej, bo to z jednej strony ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej, a z drugiej utrudni działania przestępcze w rodzaju mafii vatowskiej. Co do Odry, nie miał wątpliwości, że należy ją jak najszybciej zrewitalizować, bo to przecież "normalna autostrada, tyle że na wodzie". Przypomniał, że wydaliśmy ciężkie miliardy na budowę i remonty dróg a zapomnieliśmy o szansach, jakie daje transport rzeczny. Inne kraje, choćby Niemcy, nie zmarnowały tej szansy. Jagiełło zadeklarował się także jako wielki zwolennik polskiej waluty, dzięki której Polska poradziła sobie z ostatnim wielkim kryzysem gospodarczym. Przyznaje, że przyjęcie euro będzie koniecznością, ale nie powinno nastąpić w perspektywie najbliższych pięciu czy dziesięciu lat.

Genowefa Prorok z PSL, kandydatka Koalicji Europejskiej, stwierdziła, że chciałaby w Parlamencie Europejskim zadbać o takie działania, które stopniowo doprowadzą do wyrównania poziomu życia we wszystkich krajach członkowskich. Będzie także optowała za przyjęciem europejskiego pakietu onkologicznego. Jeśli chodzi o Odrę, to oprócz korzyści gospodarczych z jej udrożnienia kandydatka KE widzi także perspektywę rozwoju turystyki. Jak wspomina, starsi członkowie jej rodziny pamiętają czasy, gdy można było popłynąć stateczkiem wycieczkowym aż do Świnoujścia. Co do strefy euro, Prorok trzyma się linii PSL: prędzej czy później przyjmiemy wspólną walutę, ale powinno to się stać dopiero wtedy, gdy dochody Polaków wzrosną, bo nie wyobraża sobie, jak w strefie euro miałby przeżyć ktoś z emeryturą w wysokości 300 euro.

Anna Stabrowska z Lewicy Razem stwierdziła, że będzie w Parlamencie Europejskim zabiegała o uproszczenie procedur imigracyjnych, bo zna przypadki, gdy biurokratyczne utrudnienia doprowadziły do tego, że imigrant przez dwa lata jest w zawieszeniu, nie może podjąć pracy albo nauki, nie może też wyjechać. Co do Odry, wyraziła przekonanie, że choć transport wodny jest tani i ekologiczny, to w czasach niedoboru wody nie da się trasy odrzańskiej udrożnić. Jej zdaniem, należałoby raczej pozwolić na renaturalizację rzeki, zrezygnować z jej betonowania, progów wodnych czy dużych zbiorników retencyjnych. Byłby to projekt wpisujący się w ideę Nowego Zielonego Ładu dla Europy, na który - w jej ocenie - unia powinna przeznaczyć 500 mld euro. Kandydatka Lewicy Razem także jest zwolenniczką odsunięcia w czasie wejścia do strefy euro, proponuje za to europejską płacę minimalną. Jak wylicza, ta płaca w Polsce wynosi dziś około 500 euro, w Niemczech jest trzy razy wyższa.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »