Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Stanisław Skakuj o tym, jak na Opolszczyźnie uczyliśmy…
2019-05-02, 13:00 Autor: Marek Świercz

Stanisław Skakuj o tym, jak na Opolszczyźnie uczyliśmy się od nowa obchodzić narodowe święta i co osiągnęliśmy

Stanisław Skakuj o tym, jak na Opolszczyźnie uczyliśmy się od nowa obchodzić narodowe święta i co osiągnęliśmy
- Przychodzi rok 1990, jest generalna zmiana w polskiej polityce. Nowa ekipa, do której ja się zaliczałem, stanęła przed problemem: jak obchodzić święta narodowe. U nas był ten dodatkowy kłopot, że obudził się żywioł niemiecki, zaczęto tworzyć koła mniejszości niemieckiej - mówił w Loży Radiowej Stanisław Skakuj, były przewodniczący Rady Miasta Opola i długoletni dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. - Przyjęliśmy wtedy takie założenie: 3 maja to święto, które będzie poświęcone uczczeniu uczestników III Powstania Śląskiego i koncentrujemy obchody na Górze św. Anny, a 11 listopada zorganizujemy święto w Opolu, w Katedrze, z mszą świętą za ojczyznę - wspominał.
Nasz gość mówi jednak, że nie wszyscy czuli się wtedy związani z tymi świętami i polską tożsamością. Stąd początkowa nieobecność polityków i członków mniejszości podczas uroczystości na górze św. Anny i przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Po raz pierwszy lider TSKN Henryk Kroll zjawił się pod Pomnikiem Czynu Powstańczego dopiero w roku 1988 i wygłosił wtedy przemówienie, w którym stwierdził, że "łzy matek płynęły jednakowo".

- Problemem dla nas było namówienie liderów mniejszości, by wzięli udział w polskich uroczystościach, problemem było nawet to, by orkiestra zagrała oficjalnie "Rotę" - wspomina Skakuj.

Nasz gość ocenia przy tym, że czas zrobił swoje, tamte problemy się zatarły. Współodpowiedzialność za region, udział MN w koalicjach, własna reprezentacja polityczna - wszystko to sprawiło, że dziś relacje, także w sferze symbolicznej, są lepsze. Skakuj zaznacza przy tym, że cieszy go powrót obchodów powstańczych na Górę św. Anny (przez jakiś czas, w dużej mierze w reakcji na incydenty z udziałem hajlujących narodowców, były bardzo skromne).

- Za tym, że tu jesteśmy, nie przemawia tylko decyzja wielkich mocarstw po II wojnie światowej, przemawia za tym krew przelana przez tych, którzy chcieli, by Śląsk znalazł się w granicach państwa polskiego. Jesteśmy im winni pamięć - mówi nasz gość.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »