Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Stanisław Skakuj o tym, jak na Opolszczyźnie uczyliśmy…
2019-05-02, 13:00 Autor: Marek Świercz

Stanisław Skakuj o tym, jak na Opolszczyźnie uczyliśmy się od nowa obchodzić narodowe święta i co osiągnęliśmy

Stanisław Skakuj o tym, jak na Opolszczyźnie uczyliśmy się od nowa obchodzić narodowe święta i co osiągnęliśmy
- Przychodzi rok 1990, jest generalna zmiana w polskiej polityce. Nowa ekipa, do której ja się zaliczałem, stanęła przed problemem: jak obchodzić święta narodowe. U nas był ten dodatkowy kłopot, że obudził się żywioł niemiecki, zaczęto tworzyć koła mniejszości niemieckiej - mówił w Loży Radiowej Stanisław Skakuj, były przewodniczący Rady Miasta Opola i długoletni dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. - Przyjęliśmy wtedy takie założenie: 3 maja to święto, które będzie poświęcone uczczeniu uczestników III Powstania Śląskiego i koncentrujemy obchody na Górze św. Anny, a 11 listopada zorganizujemy święto w Opolu, w Katedrze, z mszą świętą za ojczyznę - wspominał.
Nasz gość mówi jednak, że nie wszyscy czuli się wtedy związani z tymi świętami i polską tożsamością. Stąd początkowa nieobecność polityków i członków mniejszości podczas uroczystości na górze św. Anny i przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Po raz pierwszy lider TSKN Henryk Kroll zjawił się pod Pomnikiem Czynu Powstańczego dopiero w roku 1988 i wygłosił wtedy przemówienie, w którym stwierdził, że "łzy matek płynęły jednakowo".

- Problemem dla nas było namówienie liderów mniejszości, by wzięli udział w polskich uroczystościach, problemem było nawet to, by orkiestra zagrała oficjalnie "Rotę" - wspomina Skakuj.

Nasz gość ocenia przy tym, że czas zrobił swoje, tamte problemy się zatarły. Współodpowiedzialność za region, udział MN w koalicjach, własna reprezentacja polityczna - wszystko to sprawiło, że dziś relacje, także w sferze symbolicznej, są lepsze. Skakuj zaznacza przy tym, że cieszy go powrót obchodów powstańczych na Górę św. Anny (przez jakiś czas, w dużej mierze w reakcji na incydenty z udziałem hajlujących narodowców, były bardzo skromne).

- Za tym, że tu jesteśmy, nie przemawia tylko decyzja wielkich mocarstw po II wojnie światowej, przemawia za tym krew przelana przez tych, którzy chcieli, by Śląsk znalazł się w granicach państwa polskiego. Jesteśmy im winni pamięć - mówi nasz gość.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »