Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy…
2019-04-18, 14:43 Autor: Paula Hołubowicz

WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych?

WSPÓLNA SPRAWA Test przedsiębiorcy
Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsiębiorcy może się okazać rozwiązaniem nieco ryzykownym. Do takich wniosków doszli uczestnicy kolejnej debaty pracowników, pracodawców i ekspertów z cyklu „Wspólna sprawa”.
W Polsce 17,5 procent pracujących, około 2,8 mln osób, to tzw. samozatrudnieni. Teoretycznie to samodzielni przedsiębiorcy, którzy rezygnują z pewnych socjalnych przywilejów (na przykład prawa do urlopu), ale w zamian płacą 19-procentowy podatek liniowy i odprowadzają zryczałtowane niskie składki na ZUS. Jednak zdaniem resortu finansów, część z nich to osoby, które mają tylko jednego kontrahenta, co może świadczyć o tym, że zostali przez pracodawcę zmuszeni do prowadzenia własnej działalności, choć powinni pracować na normalnym etacie. Resort finansów chce to zweryfikować, korzystając z możliwości, jakie daje jednolity plik kontrolny. Bo ten proceder oznacza realne straty dla budżetu.

Zdaniem Grzegorza Kulisia z BCC, fikcyjne samozatrudnienie bywa problemem, ale tego rodzaju analiza, jaką proponuje rząd, jest ryzykowna, bo możliwa jest sytuacja, w której ktoś jest prawdziwym przedsiębiorcą, ale świadomie ma tylko jednego kontrahenta. I jak go potraktują kontrolerzy? Kuliś uważa, że z patologiami należy walczyć inaczej: wprowadzając ujednolicony system umów o pracę.

Grzegorz Adamczyk z Solidarności przypomina, że od 20 lat mamy problem z wypychaniem pracowników z etatów na samozatrudnienie i należy z tą patologią zrobić porządek. A ponieważ sprawa dotyczy niemal jednej piątej pracowników, nie należy jej bagatelizować. Dodaje, że wiele unijnych programów – paradoksalnie – nastawionych było na wspieranie powstawania takich właśnie jednoosobowych firm, których działalność budzi dziś wątpliwości.

Piotr Pancześnik z Kongregacji zwraca uwagę na to, że nowe regulacje mogą blokować rozwój przedsiębiorczości, na co mocno zwraca uwagę minister Jadwiga Emilewicz. Ostrzega też przed elementem nadmiernej uznaniowości – to urzędnicy, nie mając klarownych kryteriów, decydowaliby, kto jest prawdziwym a kto fikcyjnym przedsiębiorcą. Jego zdaniem, to zamach na swobodę działalności gospodarczej.

Mieszane uczucia ma także ekonomista dr Witold Potwora. Zwraca uwagę, że z jednej strony kusi możliwość pozyskania dla budżetu państwa około 1,2 mld zł (takie są szacunki resortu finansów), z drugiej niepokoi ryzyko przyblokowania rozwoju przedsiębiorczości. W jego ocenie, rynek pracownika, z którym mamy do czynienia od jakiegoś czasu, stopniowo wyeliminuje patologie na linii pracodawca – pracownik, bo w tej chwili pracodawcom bardziej zależy na przywiązaniu do firmy pracownika niż pozbawiania go stałej umowy.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »