Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Michał Siek o tym, że poparcie dla strajku nauczycieli…
2019-03-22, 14:09 Autor: Marek Świercz

Michał Siek o tym, że poparcie dla strajku nauczycieli nie jest powszechne a jego zwolennicy nie są świadomi jego konsekwencji

Michał Siek o tym, że poparcie dla strajku nauczycieli nie jest powszechne a jego zwolennicy nie są świadomi jego konsekwencji
- Referendum strajkowe potrwa do poniedziałku, ale mamy już dane z około 90 placówek. I wygląda na to, że do strajku przystąpi około 25 procent. Oczywiście różnie to wygląda w przypadku różnego rodzaju szkół, do strajku chce przystąpić około 40 procent podstawówek, ale znacznie mniej przedszkoli i szkół średnich - mówił w Loży Radiowej opolski kurator oświaty Michał Siek.
Nasz gość, który jest świeżo po spotkaniu w stolicy z innymi kuratorami, ocenia, że Opolszczyzna może być jednym z tych regionów, gdzie problem ze strajkiem będzie najmniejszy. Nie wierzy też w deklaracje ZNP, że są regiony - na przykład województwo lubuskie - gdzie strajkować chce podobno 80 procent placówek. Uważa, że to deklaracje wyssane z palca, bo były składane jeszcze przed akcją referendalną.

- Ale są oczywiście miejsca, przede wszystkim największe miasta, gdzie skala protestu może być duża - ocenia. - Czy znaczenie mają tu barwy polityczne samorządu? Moim zdaniem, mają duże znaczenie, są nawet takie samorządy, które wprost zachęcają do strajku. Choć powinny mieć świadomość, że spełnienie postulatów ZNP oznacza dla nich spore wydatki, bo to samorząd płaci tym pracownikom szkół, którzy nie są nauczycielami. W mojej ocenie jest w tym sporo polityki a nauczyciele dali się do tej politycznej rozgrywki wciągnąć.

Siek zapewnia także, że egzaminy odbędą się na pewno i strajk ich nie zakłóci. Gotowe jest rozporządzenie, które ma zostać podpisane na początku kwietnia. Da ono prawo dyrektorom włączyć do prac zespołów egzaminacyjnych nauczycieli spoza danej szkoły, także tych akademickich.

- Skąd dyrektor weźmie dla nich pieniądze? Cóż, jeśli ktoś strajkuje, nie otrzymuje wynagrodzenia. W przypadku nauczyciela dyplomowanego to około 130 zł dziennie. Nie wiem, czy wszyscy nauczyciele mają świadomość tych finansowych konsekwencji - tłumaczy nasz gość.

Opolski kurator mówi także, że denerwuje go to, w jaki sposób związkowcy podchodzą do dyskusji z ministerstwem.

- Chcą rozmawiać tylko o pieniądzach. Nie interesuje ich ocena jakości nauczania, której w tej chwili praktycznie nie ma, bywa, że nauczyciel nie jest oceniany przez 20 lat - mówi. - A to oznacza, że jakość polskiej szkoły i dobro uczniów nic ich nie obchodzi. Liczą się tylko ich wynagrodzenia. Mnie to oburza.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »