Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata: Czy należy ułatwić cudzoziemcom dostęp…
2019-03-21, 14:35 Autor: Marek Świercz

Debata: Czy należy ułatwić cudzoziemcom dostęp do polskiego rynku pracy? Są dla Polaków uczciwą czy nieuczciwą konkurencją?

Debata: Czy należy ułatwić cudzoziemcom dostęp do polskiego rynku pracy? Są dla Polaków uczciwą czy nieuczciwą konkurencją?
Wyjątkowo burzliwy i wielowątkowy charakter miała debata "Wspólna sprawa" poświęcona propozycjom Konfederacji Lewiatan, która zwróciła się do resortu pracy z wnioskiem o ułatwienie cudzoziemcom dostępu do polskiego rynku pracy. Powód? Z badań wynika, że w roku 2025 w Polsce może brakować nawet 1,5 miliona pracowników.
Dr Witold Potwora, ekonomista z WSZiA, odniósł się tych prognoz z dużą ostrożnością, przytoczył inne raporty mówiące, że właśnie w tym 2025 roku, w wyniku rozwoju technologicznego, nawet 45 procent miejsc pracy zajmą roboty. Trudno więc powiedzieć, ilu ludzi będzie brakować. Ale, dodał, ten pierwszy raport jest o tyle optymistyczny, że zakłada dalszy wzrost gospodarczy.

Grzegorz Kuliś z BCC stwierdził, że Opolski Urząd Wojewódzki jest najsprawniejszy w kraju - wydaje pozwolenia na pracę w ciągu miesiąca, a gdzie indziej czeka się nawet cztery razy dłużej (w efekcie wiele firm z kraju przenosi siedzibę na Opolszczyznę). Stwierdził też, że problemem nie są procedury, ale patologie w placówkach dyplomatycznych, gdzie działają mafie biorące po kilka tysięcy euro za załatwianie pozwoleń, które są przecież bezpłatne.

Sporo emocji wzbudziło pytanie, czy cudzoziemców należy w ogóle sprowadzać do Polski. Grzegorz Adamczyk z Solidarności i Sebastian Koćwin z OPZZ mówili o tym, że mamy w kraju 1,5 miliona osób bez pracy, ale także firmy, również na Opolszczyźnie, gdzie pracuje dziś więcej obcokrajowców niż Polaków. Nasi pracownicy są wypychani z rynku poprzez dumping płacowy. Piotr Pańcześnik z Kongregacji Handlowej zaznaczył, że jego organizacja stanowczo nie zgadza się z takimi praktykami a Kuliś przekonywał, że Ukraińcy wcale nie są tańsi.

Związkowców poparła Anna Bartoszek-Dec z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, która poinformowała, że 90 procent wniosków o zezwolenie na pracę dotyczy pracy za płacę minimalną albo za 14,70 zł za godzinę. Dodała także, że coraz więcej jest wniosków o pracę na pół etatu.

Wszyscy zgodzili się, że jest to fikcja i próba oszukania ZUS-u, bo taki pracownik dostaje więcej, tyle że w kopercie. Kuliś apelował, by walką z takimi patologiami zajęły się stosowne instytucje i wsparły w ten sposób uczciwych pośredników pracy.

A jak wielka jest skala problemu? W 1992 roku cudzoziemcami zajmowało się 2 urzędników wojewody, dziś - 25.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »