Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » EUROWYBORY Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu…
2019-03-18, 12:23 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

EUROWYBORY Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu Senatu, energii jądrowej i brexicie

Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu Senatu, energii jądrowej i brexicie
- Trudno się opierać tym inicjatywom, bo dotyczą one istotnych elementów naszej historii i tożsamości, z drugiej strony odnoszę wrażenie, że następuje dewaluacja świąt. Myślę, że ludzie mogą je lekceważyć bo nie poświęca się temu dnia wolnego i trudno by było. Uczucia mam mieszane, ale z całą pewnością nie będę głosował przeciw, ani nie będę protestował - powiedział w Loży Radiowej prof. Piotr Wach, senator Platformy Obywatelskiej.
Rozmawialiśmy o ustawie o zmianie Dnia Flagi na Dzień Symboli Narodowych RP a także o ustanowieniu Święta Chrztu Polski. Zostały one już przyjęte przez Sejm, w tym tygodniu zajmie się nimi Senat.

Senatorowie zajmą się także ustawą o ratyfikacji umowy międzynarodowej z Danią, dotyczącą projektu Baltic Pipe. Pozwoli ona na połączeniu Polski ze złożami gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

- Umowa dotyczy właściwie rozdziału wód terytorialnych w okolicach Bornholmu, która to sprawa jest sporna od wojny. Roszczenia do części tych wód może mieć Dania i Polska. My nigdy się nie godziliśmy z roszczeniami Danii, teraz rząd podpisał umowę. 80% spornych terenów otrzyma Dania. To ma znaczenie dla polskiego rybołówstwa, po prostu nie będzie można tam dokonywać połowów - mówił w Loży senator Wach.

W kwietniu do Paryża pojedzie delegacja senatorów. - Pan wicemarszałek Seweryński będzie stał na jej czele, ja zostałem zaproszony do tej delegacji. Najpierw będzie spotkanie w senacie a potem wizyta w elektrowni jądrowej - zapowiedział. Sprawa wiąże się z planowaną budową elektrowni jądrowej w Polsce. Francuzi zabiegają o to, żeby dostarczyć nam technologię.

Senator Wach skomentował także wciąż niezakończoną sprawę brexitu.
- To się nadaje do zakładów bukmacherskich ponieważ sytuacja jest niepewna. Myślę, że będzie przedłużenie terminu wyjście UK z unii. Drugiego referendum moim zdaniem nie będzie. Parlament brytyjski jest wyraźnie emocjonalnie zaangażowany.

Zobacz także

2020-05-11, godz. 13:46 Ryszard Galla o pracach legislacyjnych, formie najbliższych wyborów prezydenckich i obywatelach polskich za granicą - Ja głosowałem za przyjęciem senackiej poprawki, czyli odrzuceniem głosowania korespondencyjnego – przyznał Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej. » więcej 2020-05-08, godz. 12:17 Grzegorz Krukowski i Amadeusz Hoffman o oświadczeniu J.Kaczyńskiego i J.Gowina i sytuacji wokół wyborów prezydenckich Wewnętrzne dyskusje w Zjednoczonej Prawicy miały już miejsce, także kompromisu mogliśmy się spodziewać – mówił w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Forum Młodych… » więcej 2020-05-08, godz. 12:16 Rafał Tkacz o wyborach, których nie będzie i tych, które wreszcie mają się odbyć - Wybory 10 maja nie mogą się odbyć, gdyż nadal nie ma podstawy prawnej, na której można by je zorganizować – zastrzegł Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej Delegatury… » więcej 2020-05-08, godz. 12:14 Violetta Porowska o kompromisie politycznym, wyścigu prezydenckim i pracy na rzecz państwa - Nie ma podziału w Zjednoczonej Prawicy, co się ostatnio okazało – zastrzegła Violetta Porowska , posłanka Prawa i Sprawiedliwości, szefowa struktur tej partii… » więcej 2020-05-07, godz. 14:01 Piotr Pancześnik o porozumieniu programowym Solidarności z prezydentem Andrzejem Dudą, o perspektywach wychodzenia z kryzysu… - Ja mogę tylko powiedzieć, że żałuję, iż polscy przedsiębiorcy nie dorobili się takiej reprezentacji, która mogłaby wystąpić w podobnych negocjacjach – powiedział… » więcej 2020-05-07, godz. 13:58 Grzegorz Adamczyk o zmianach w tarczy antykryzysowej 3.0., porozumieniu Solidarności z prezydentem Andrzejem Dudą. - Pakt 3.0. jest przede wszystkim skierowany do przedsiębiorców. I te wszystkie niekorzystane dla pracowników zapisy z pierwotnej jego wersji, zostały zlikwidowane… » więcej 2020-05-07, godz. 11:19 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z wiceministrem Marcinem Horałą Magdalena Ogórek i Marcin Horała rozmawiali na temat kompromisowego oświadczenia Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina ws. wyborów korespondencyjnych oraz… » więcej 2020-05-07, godz. 11:18 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z senatorem Jerzym Czerwińskim Magdalena Ogórek i Jerzy Czerwiński omawiali m.in. kwestie dotyczące szczegółów prac senatu nad ustawą o wyborach korespondencyjnych, ale poruszyli też temat kompromisu… » więcej 2020-05-06, godz. 15:35 Andrzej Brzezina o walce gminy Ozimek z koronawirusem, funkcjonowaniu instytucji gminnych - Mieliśmy duże problemy z zakażeniami w szpitalu, ale na szczęście udało się zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa – podkreślił Andrzej Brzezina, zastępca… » więcej 2020-05-06, godz. 09:34 WYBORY 2020. Marek Kawa o tym, jak Stany Zjednoczone przeprowadzają wybory korespondencyjne - To nie jest kwestia emocjonalna, bo jest to metoda sprawdzona i przećwiczona- powiedział w Loży Radiowej dr Marek Kawa, amerykanista, pytany o to jak w USA przeprowadza… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »