Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Roman Kolek o wizycie w Ministerstwie Zdrowia, o…
2019-03-06, 14:56 Autor: Joanna Matlak, Aneta Skomorowska-Kobza

Roman Kolek o wizycie w Ministerstwie Zdrowia, o Regionalnym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego i statuetce „Zdrowy samorząd” jaki otrzyma nasz region

Roman Kolek o wizycie w Ministerstwie Zdrowia, o Regionalnym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego i statuetce „Zdrowy samorząd” jaki otrzyma nasz region
- Już od dłuższego czasu zabiegałem o spotkanie z ministrem, wysyłałem maile, aby porozmawiać na temat współdziałania regionów, bo uważam, że lepiej byłoby, gdybyśmy te problemy rozwiązywali wspólnie – mówi w Loży Radiowej Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego.
Wicemarszałek województwa podczas spotkania z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim, które zaaranżował wiceminister Marcin Ociepa, poruszył m.in. temat zmiany algorytmu stosowanego przez NFZ.

- W tej chwili okazuje się, że wszyscy dyrektorzy wojewódzkich oddziałów NFZ o tym mówią, choćby z funduszu z woj. śląskiego, które kiedyś było w lepszej sytuacji. Tam nie ma teraz dużej dynamiki przychodów, więc Śląskie zaczyna być zaniepokojone tym, że nie poradzi sobie z utrzymaniem potencjału medycznego. Ponadto marszałek województwa mazowieckiego także oczekuje zmian, choć z innych powodów. Rozmowa była ciekawa i rzetelna, wszyscy mówią, że temat jest trudny, a przed wyborami może być ryzyko podjęcia tego tematu. Zawsze był problem polityczny przy ustaleniu tego algorytmu, ja popieram rozwiązanie w którym to eksperci zajęliby się naukowym opracowaniem tego algorytmu – mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa.

- Nie wyobrażam sobie, że opracowując algorytm mówimy o innym podzieleniu tych pieniędzy które mamy. To by oznaczało, że temu kto ma wyższe finansowanie, ono natychmiast spadnie. Jedyne co można zrobić to przyjąć takie rozwiązanie, że ci którzy są na samym końcu, będą szybko wyrównani do wyższego poziomu. System wymaga po prostu skokowego wzrostu nakładów.

- Wiceminister Ociepa wykazał się inicjatywą, żeby zaprosić ministra zdrowia na Opolszczyznę i takim dobrym terminem byłby 5 kwietnia, bo wtedy w uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym obchodzimy jubileusz 20-lecia funkcjonowania kardiologii inwazyjnej. Wcześniej zrobilibyśmy konferencję z udziałem właścicieli szpitali i przedstawicieli NDZ, po to, aby w otwarte karty na te tematy porozmawiać – dodaje Kolek.

W Loży Radiowej poruszyliśmy też temat opracowania Regionalnego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, którym zajmuje się zespół roboczy w Urzędzie Marszałkowskim.

- Jesteśmy zobowiązani do opracowania nowego dokumentu, po drodze wiele się zmienia, np. sposób podejścia do organizacji psychiatrii dziecięcej w Polsce. Według wyliczeń zespołu, dla zorganizowania psychiatrii dziecięcej na poziomie minimalnym potrzebowalibyśmy 10 specjalistów, teraz mamy ich sześciu.

- Zdrowie psychiczne dzieci pogarsza się, obserwujemy np. stopień uzależnienia od mediów społecznościowych, przyczyną jest powszechność dostępu do internetu, ale też mówimy o dostępności do środków psychotropowych czy narkotycznych. Ten świat się rozwija i należałoby wzmacniając rolę rodziny, pomyśleć o innym modelu wsparcia psychiatrii, bo rodzice są pozostawieni sami sobie.

Wicemarszałek Roman Kolek będzie uczestniczył też w VI Kongresie Wyzwań Zdrowotnych, na którym to nasze województwo otrzyma statuetkę „Zdrowy Samorząd” w kategorii zdrowe województwo za realizacje programu poprawy opieki nad matką i dzieckiem w ramach programu „Opolskie dla rodziny”.

- Ten projekt został wysoko oceniony. Całość tego plebiscytu idzie w kierunku zaktywizowania samorządów i pokazania dobrych praktyk.

Jak się okazuje, województwo opolskie jest regionem które przeznacza najwięcej pieniędzy z funduszy europejskich na działania zdrowotne. – W kraju jesteśmy niekwestionowanym liderem. Mamy największe pieniądze przeznaczane na działania miękkie których celem jest prewencja dotycząca skutków np. nadwagi, otyłości, nadciśnienia, udarów mózgu czy cukrzycy. Mamy dwukrotnie więcej w przeliczeniu na jednego mieszkańca woj. śląskiego i mazowieckiego –mówił Kolek.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »