Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Roman Kolek o wizycie w Ministerstwie Zdrowia, o…
2019-03-06, 14:56 Autor: Joanna Matlak, Aneta Skomorowska-Kobza

Roman Kolek o wizycie w Ministerstwie Zdrowia, o Regionalnym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego i statuetce „Zdrowy samorząd” jaki otrzyma nasz region

Roman Kolek o wizycie w Ministerstwie Zdrowia, o Regionalnym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego i statuetce „Zdrowy samorząd” jaki otrzyma nasz region
- Już od dłuższego czasu zabiegałem o spotkanie z ministrem, wysyłałem maile, aby porozmawiać na temat współdziałania regionów, bo uważam, że lepiej byłoby, gdybyśmy te problemy rozwiązywali wspólnie – mówi w Loży Radiowej Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego.
Wicemarszałek województwa podczas spotkania z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim, które zaaranżował wiceminister Marcin Ociepa, poruszył m.in. temat zmiany algorytmu stosowanego przez NFZ.

- W tej chwili okazuje się, że wszyscy dyrektorzy wojewódzkich oddziałów NFZ o tym mówią, choćby z funduszu z woj. śląskiego, które kiedyś było w lepszej sytuacji. Tam nie ma teraz dużej dynamiki przychodów, więc Śląskie zaczyna być zaniepokojone tym, że nie poradzi sobie z utrzymaniem potencjału medycznego. Ponadto marszałek województwa mazowieckiego także oczekuje zmian, choć z innych powodów. Rozmowa była ciekawa i rzetelna, wszyscy mówią, że temat jest trudny, a przed wyborami może być ryzyko podjęcia tego tematu. Zawsze był problem polityczny przy ustaleniu tego algorytmu, ja popieram rozwiązanie w którym to eksperci zajęliby się naukowym opracowaniem tego algorytmu – mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa.

- Nie wyobrażam sobie, że opracowując algorytm mówimy o innym podzieleniu tych pieniędzy które mamy. To by oznaczało, że temu kto ma wyższe finansowanie, ono natychmiast spadnie. Jedyne co można zrobić to przyjąć takie rozwiązanie, że ci którzy są na samym końcu, będą szybko wyrównani do wyższego poziomu. System wymaga po prostu skokowego wzrostu nakładów.

- Wiceminister Ociepa wykazał się inicjatywą, żeby zaprosić ministra zdrowia na Opolszczyznę i takim dobrym terminem byłby 5 kwietnia, bo wtedy w uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym obchodzimy jubileusz 20-lecia funkcjonowania kardiologii inwazyjnej. Wcześniej zrobilibyśmy konferencję z udziałem właścicieli szpitali i przedstawicieli NDZ, po to, aby w otwarte karty na te tematy porozmawiać – dodaje Kolek.

W Loży Radiowej poruszyliśmy też temat opracowania Regionalnego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, którym zajmuje się zespół roboczy w Urzędzie Marszałkowskim.

- Jesteśmy zobowiązani do opracowania nowego dokumentu, po drodze wiele się zmienia, np. sposób podejścia do organizacji psychiatrii dziecięcej w Polsce. Według wyliczeń zespołu, dla zorganizowania psychiatrii dziecięcej na poziomie minimalnym potrzebowalibyśmy 10 specjalistów, teraz mamy ich sześciu.

- Zdrowie psychiczne dzieci pogarsza się, obserwujemy np. stopień uzależnienia od mediów społecznościowych, przyczyną jest powszechność dostępu do internetu, ale też mówimy o dostępności do środków psychotropowych czy narkotycznych. Ten świat się rozwija i należałoby wzmacniając rolę rodziny, pomyśleć o innym modelu wsparcia psychiatrii, bo rodzice są pozostawieni sami sobie.

Wicemarszałek Roman Kolek będzie uczestniczył też w VI Kongresie Wyzwań Zdrowotnych, na którym to nasze województwo otrzyma statuetkę „Zdrowy Samorząd” w kategorii zdrowe województwo za realizacje programu poprawy opieki nad matką i dzieckiem w ramach programu „Opolskie dla rodziny”.

- Ten projekt został wysoko oceniony. Całość tego plebiscytu idzie w kierunku zaktywizowania samorządów i pokazania dobrych praktyk.

Jak się okazuje, województwo opolskie jest regionem które przeznacza najwięcej pieniędzy z funduszy europejskich na działania zdrowotne. – W kraju jesteśmy niekwestionowanym liderem. Mamy największe pieniądze przeznaczane na działania miękkie których celem jest prewencja dotycząca skutków np. nadwagi, otyłości, nadciśnienia, udarów mózgu czy cukrzycy. Mamy dwukrotnie więcej w przeliczeniu na jednego mieszkańca woj. śląskiego i mazowieckiego –mówił Kolek.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »