Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Janusz Sanocki o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie…
2019-03-04, 15:03 Autor: Joanna Matlak

Janusz Sanocki o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i ingerencji państwa w tym zakresie oraz czy będzie ponownie kandydował do Sejmu i o strajku nauczycieli

Janusz Sanocki o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i ingerencji państwa w tym zakresie, czy będzie ponownie kandydował do Sejmu i o strajku nauczycieli
- Uważam, że powinna się odbyć poważna debata, ale hasło o likwidacji przemocy w rodzinie jest hasłem o likwidacji rodziny po prostu – powiedział w Sejmie Sanocki.
Pod koniec lutego w Sejmie przedstawiano sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji "Krajowego programu przeciwdziałania przemocy w Rodzinie" na lata 2014-2020. Podczas debaty głos zabrały m.in. Agnieszka Pomaska i Joanna Schmidt, które przekonywały, że "Polska pod rządami PiS nie jest krajem dla kobiet", a model, jaki próbuje narzucić partia rządząca, to "tradycyjny, konserwatywny zaścianek".
Po posłankach na mównicę wszedł Janusz Sanocki i stwierdził że "są to zjawiska, których nie da się wyplenić w społeczeństwie, zwłaszcza środkami ingerencji państwowej". Jego zdaniem państwo nie powinno zajmować się tematem kontroli przemocy w rodzinie

- Każda ingerencja państwa w jakąś sferę naszego życia wymaga instrumentów prawnych, utworzenia stanowisk urzędniczych czy nadzoru – mówił w Loży Radiowej Janusz Sanocki. - Rzeczywiście trudno mieć takie zdanie, że przemoc w rodzinie jest czymś dobrym. Chodzi o to, że pod szlachetnym celem kryje się masa konsekwencji. Posłanki mówią ideologią, a niekoniecznie zastanawiają się nad dobrem kobiet czy rodziny. Dzisiaj mamy nadmiar ingerencji w rodzinę. Pewne rzeczy powinny być regulowane zwyczajem i kulturą.

Posła Sanockiego pytaliśmy także o to, czy widzi dla siebie miejsce w przyszłej kadencji Sejmu.

- Na razie nic nie wskazuje na to, żebym kandydował. Inicjatywa z Pawłem Kukizem sprzed kilku lat miała moim zdaniem dobre fundamenty, miałem też w tym swój udział, ale Paweł to trochę zmarnował. Do Sejmu weszła dobra grupa społeczników, ludzi działających w stowarzyszeniach, których system partyjny normalnie by zmiażdżył, ale zostali trochę wypchnięci przez Pawła i jego megalomanię artystyczną, a szkoda, bo to była świetna inicjatywa. Niespecjalnie widzę z jakiej formacji miałbym kandydować – mówi Sanocki i zaprzeczył jakoby miał zamiar założyć własne ugrupowanie.

Janusz Sanocki skomentował także kwestię strajku zapowiadanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

– To jest skutek mankamentów ustrojowych o których ja ciągle mówię, czyli że władza oderwała się od społeczeństwa, że sejm jest „dekoracją”, że decyzje zapadają nie wiadomo gdzie, więc Polacy mają negatywny stosunek do władzy i popierają takie buntownicze ruchy jak strajki.

- Z jednej strony buntuję się przeciwko temu, że nauczyciel zarabia jakieś 3-4 tysiące, a "panienka" w Narodowym Banku Polskim zarabia 60 tysięcy złotych. To jest absolutnie niesprawiedliwe i nauczyciele mają rację. Pod tym względem ich rozumiem, ale z drugiej strony strajk pokazuje słabość państwa. Nikt nie zastanawia się jak powinien wyglądać system wynagrodzeń na stanowiskach państwowych. Rozumiem postulaty nauczycieli, ale i innych grup zawodowych, bo różnice w wynagrodzeniach są skandaliczne - stwierdził poseł niezrzeszony.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »