Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice O…
2019-02-20, 15:04 Autor: Paula Hołubowicz

Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej

Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej
- Nie wiem, czy o sytuacji na Politechnice Opolskiej można mówić jako o konflikcie, jak przedstawia to rektor. Z konfliktem mamy do czynienia, gdy strony sporu próbują osiągnąć rozbieżne cele. Czy konfliktem jest sytuacja, w której uprawniony do tego członek senatu uczelni zadaje publicznie pytania o to, co się na uczelni dzieje? – pytał w Loży Radiowej prof. Paweł Frącz, który w minionym roku został dyscyplinarnie zwolniony z Politechniki Opolskiej.
Przypomnijmy: tydzień temu w Loży Radiowej o sytuacji na politechnice mówił rektor, prof. Marek Tukiendorf. Zaapelował wtedy do swojego poprzednika i długoletniego przełożonego (był prorektorem przez siedem lat) prof. Jerzego Skubisa, by skłonił „swoich wychowanków” do zaprzestania działań – w jego ocenie – destabilizujących uczelnię. Prof. Skubis nie przyjął zaproszenia do programu, wydał jednak oświadczenie, które załączamy do niniejszego artykułu (patrz niżej). W tej sytuacji zaprosiliśmy prof. Pawła Frącza, który odbierany jest dziś jako główny antagonista urzędującego rektora. Dodajmy, że nasz gość był wiceprezesem a potem prezesem Radia Opole.

Zdaniem Frącza, wszystko zaczęło się, gdy w lutym minionego roku zaprotestował przeciwko zwiększeniu ilości zajęć, które mieli prowadzić doktoranci, z 30 do 90 godzin. Jak podkreśla, decyzja w tej sprawie została uchylona przez resort szkolnictwa wyższego.

- Potem zarządzono audyt wyjazdów grupy naukowców, do których należałem. Szanse, że wyjazdy do kontroli wybrano przypadkowo, są takie, jak potrójna szóstka w totolotku. Audytor sam przyznał w końcu, że zlecił mu je rektor. Do czego, dodam od razu, miał prawo - stwierdził Frącz.

Nasz gość stwierdził, że właśnie rzekome nieprawidłowości (prokuratura nie doszukała się nieprawidłowości, pozytywną opinię wydali także kontrolerzy z Narodowego Centrum Nauki) były bezpośrednią przyczyną jego dyscyplinarnego zwolnienia (odwołał się do inspekcji pracy i sądu pracy, zamierza wrócić na uczelnię, którą uważa za swoją Alma Mater). Kolejną odsłoną sporu był anonimowy donos, że projekt badawczy finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizowany przez grupę naukowców, w której byli zarówno prof. Frącz, jak i prof. Skubis, miał być jakoby plagiatem.

- To zwykłe pomówienie, dlatego sądy dwóch instancji zakazały poruszania tego tematu. Sądy nie wydają takich decyzji bezpodstawnie, najwyraźniej uznały, że udowodniliśmy, iż nasze dobra osobiste są naruszane – mówił nasz gość. - Jestem przekonany, że postępowanie w tej sprawie zakończy się tak samo, jak postępowanie w sprawie naszych wyjazdów zagranicznych. Muszę jednak zadać pytanie, jaki był efekt wyjazdów rektora, na przykład na Jamajkę? I dlaczego towarzyszył mu dyrektor gabinetu, czyli pracownik administracyjny uczelni?

Na koniec przypomnijmy, że różne wątki – podjęte po zgłoszeniach różnych stron sporu – są badane przez opolską prokuraturę. Wszystkie sprawy są w toku, nikomu nie przedstawiono żadnych zarzutów.

Poniżej załączamy oświadczenie prof. Jerzego Skubisa.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »