Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Andrzej Mazur o tym, czego potrzebują opolscy Kr…
2019-02-08, 14:38 Autor: Paula Hołubowicz

Andrzej Mazur o tym, czego potrzebują opolscy Kresowianie

Andrzej Mazur o tym, czego potrzebują opolscy Kresowianie
- Kresowianie potrzebują logistycznego i finansowego wsparcia. Organizują szereg naprawdę ambitnych imprez o charakterze kulturalnym, połączonych z naukowymi sesjami i wykładami, po których pozostają cenne publikacje - mówił w Loży Radiowej Andrzej Mazur, były przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego, od lat mocno zaangażowany we wspieranie środowisk kresowych. - Mogą liczyć na wsparcie lokalnych samorządów, gorzej jest ze wsparciem ze strony urzędu marszałkowskiego - dodał.
Jak mówi nasz gość, sam pochodzi z Kieleckiego, ale czuje silne związki z Kresami, na których służył jego ojciec, sanacyjny oficer z IV pułku piechoty legionowej.

- W Stowarzyszeniu Kresowian znalazłem te patriotyczne wartości, które są mi najbliższe - stwierdził Mazur.

Nasz gość przypomniał, że to z jego inicjatywy sejmik przyjął przez aklamację rezolucję upamiętniającą ofiary rzezi wołyńskiej i ustanowił dzień 11 lipca dniem pamięci o tamtych tragicznych zdarzeniach.

- Kresowianie zabiegali o takie rezolucje na Dolnym Śląsku i w Lubuskiem, ale bezskutecznie. U nas się udało - stwierdził Mazur, przypominając, że na Opolszczyźnie mieszka około 300 tysięcy osób mających kresowe korzenie.

Naszego gościa, prominentnego polityka SLD, zapytaliśmy także o ocenę szans nowego politycznego ugrupowania Roberta Biedronia.

- Nie postrzegam go jako konkurencji, bo nie należy się martwić o interes jednej lewicowej partii, czyli SLD, ale raczej o to, by ludzie o lewicowych przekonaniach mieli swoją reprezentację. Jeśli Biedroniowi uda się pozyskać dla polityki młodych ludzi, to dobrze - stwierdził Mazur. - Uważam jednak, że to będzie efemeryda, która skończy tak jak ugrupowania Janusza Palikota czy Pawła Kukiza.

Zobacz także

2020-02-05, godz. 11:54 Marek Kawa o przemówieniu Donalda Trumpa, prawyborach w Partii Demokratów i przekonaniu Amerykanów o swojej wyjątkowoś… - Orędzie na pewno przyćmiły didaskalia – mówił w Loży Radiowej dr Marek Kawa, amerykanista, pytany o doroczne orędzie Donalda Trumpa o stanie państwa. » więcej 2020-02-04, godz. 15:15 Dr Grzegorz Borsuk o projekcie LIFE i pomyśle na przyciągnięcie studentów na Wydział Mechaniczny Politechniki Opolskiej Jako jedyne województwo w Polsce, województwo opolskie stara się o pieniądze z unijnego programu LIFE. Program zakłada bardziej skuteczne dbanie o środowisko… » więcej 2020-02-04, godz. 15:14 Violetta Porowska i Grzegorz Krukowski o nowym otwarciu w działalności Forum Młodych PiS Już blisko 60 osób gromadzi Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości w województwie opolskim. – Młodzieżówka PiS jest ogromna – powiedziała w Loży Radiowej poseł… » więcej 2020-02-03, godz. 15:28 Stanisław Szwed o programach wspierających rodziny, seniorów i najmłodszych - W skali kraju na 500 plus wydaliśmy ponad 90 miliardów złotych, w województwie opolskim prawie 2 miliardy – mówił w programie „Loża Radiowa” Stanisław Szwed… » więcej 2020-02-03, godz. 15:27 Jerzy Czerwiński o brexicie, relacjach z Francją i pieniądzach na wsparcie Polonii - Dla Polski brexit nie jest dobry, ale ja mam nadzieję, że sprawy się jeszcze unormują. Teraz jeszcze nic się nie zmienia, bo na razie to formalne wyjście, zaś… » więcej 2020-01-31, godz. 15:24 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach 75 rocznicy wyzwolenia Auschwitz i akademickim Opolu [FILM] Debata z młodzieżówkami partyjnymi, podczas której nasi goście podsumowują obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Poruszamy też temat lokalny dotyczący akademickiego… » więcej 2020-01-31, godz. 14:25 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z poseł Agnieszką Ścigaj z Kukiz'15 oraz posłem Karolem Karskim… Na agendzie tematów pojawiły się kwestie związane z reformą sądownictwa, a także zbliżającą się kampanią prezydencką. » więcej 2020-01-30, godz. 13:21 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o niedzielnym handlu i podatku cyfrowym Od początku 2020 r. obowiązują zaostrzone przepisy o zakazie handlu w niedzielę – obowiązuje on we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Dodajmy, że… » więcej 2020-01-30, godz. 12:24 Hubert Ibrom o "pomnikach i silnikach", czyli pomyśle na zarządzanie i inwestycje w gminie Ujazd - Inwestujemy w takie projekty, które potem przyniosą nam korzyść w postaci podatków - powiedział w Loży Radiowej Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu. » więcej 2020-01-29, godz. 16:48 Dorota Piechowicz-Witoń o nagrodzie dla społeczników z Opola i postaci Jana Całki - Do 15 lutego 2020 roku można zgłaszać kandydatury do konkursu im. Jana Całki - mówiła w Loży Radiowej Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »