Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Michał Wanke o internacjonalizacji Uniwersytetu…
2019-01-30, 13:37 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Michał Wanke o internacjonalizacji Uniwersytetu Opolskiego, tym ilu studentów z odległych zakątków świata nie dostaje wizy i tym, co najbardziej dziwi w Opolu studentów z Chin, Indonezji czy Malezji

Dr Michał Wanke o internacjonalizacji Uniwersytetu Opolskiego
- Mamy około 700 studentów, którzy nie są Polakami, większość z nich to Ukraińcy. Poza tym mamy blisko 200 studentów w ramach wymian - powiedział w Loży Radiowej dr Michał Wanke, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego, który zajmuje się także internacjonalizacją uczelni.
Nasz gość zaznaczył, że Uniwersytet Opolski ma bogatą ofertę kierunków, w których nauczanie odbywa się po angielsku. - To jeden z czynników, dla których młodzież z całego świata wybiera naszą uczelnię. Drugim jest lokalizacja. Opole jest w sercu Europy, jest punktem wypadowym do zwiedzania Starego Kontynentu. Studiując u nas, mogą wyjechać na wymianę studencką na przykład do Barcelony, czy Berlina - dodał dr Wanke.

- Wyłapujemy "talenciaków" z różnych krajów: Kazachstan, Indie, Malezja, Zimbabwe, Afganistan. Zakładamy, że jeżeli ktoś jest zmotywowany, żeby wyjechać na studia gdzieś daleko, to jest już to naturalne sito, oznacza, że ktoś ma pomysł na siebie i jest zdeterminowany - wyjaśnił nasz gość. - Mniej więcej połowa studentów z zagranicy, którzy przejdą rekrutację, nie dostają wizy. Sytuacja geopolityczna jest skomplikowana, urzędnicy w ambasadach uznają, że nie powinni oni być wpuszczeni do Polski. Poza tym, studenci spoza UE muszą płacić za naukę, żeby polski podatnik nie był obciążony. Traktujemy to jako inwestycję, nie zarabiamy na tym, bo uczelnia nie jest od tego, żeby zarabiać - zaznacza socjolog.

Jesteśmy jedną z najbardziej zinternacjonalizowanych uczelni publicznych.
Jeśli chodzi o studentów z krajów tak zwanej starej Unii Europejskiej to przyjeżdżają raczej w ramach wymiany Erasmus. Dla nich jest w Opolu po prostu tanio. Natomiast dla młodych ludzi z odległych zakątków świata Opole jest egzotyczne. - Grecy z Aten, Turcy ze Stambułu, dużych betonowych miast, świetnie się tu odnajdują. Dla nich jest tu przyjemnie. Z kolei Chińczycy lub Indonezyjczycy, kiedy oprowadzamy ich po mieście, pytają, gdzie są wszyscy ludzie, czy jest jakieś święto - mówił dr Michał Wanke.
Dla studentów z krajów Azji Środkowej zaskoczeniem jest to, że samochód zatrzymuje się przed przejściem dla pieszych, ale też jeśli dostaną mandat za przechodzenie na czerwonym świetle. To tylko niektóre z przykładów różnic kulturowych, o których opowiadał gość Loży Radiowej.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »