Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. 'Społeczeństwo…
2018-12-07, 11:12 Autor: Agnieszka Stefaniak, Ireneusz Prochera

Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwaniem dla XXI wieku" na Politechnice Opolskiej

Prof. Maria Kalczyńska, Agata Krasek i Magdalena Szewczyk o nowych mediach w edukacji
O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwaniem XXI wieku.

Jak mówiła przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji dr hab. Maria Kalczyńska, prof. PO takie konferencje, jak ta opolska, pozwalają się starszemu pokoleniu wsłuchać w głos i oczekiwania młodych. A to ważne także w procesie edukacji. W tym kontekście uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu, Agata Krasek i Magdalena Szewczyk mówiły o tym, że od nauczycieli oczekuje się, że dostosują proces uczenia
do nawyków uczniów, na co dzień wiele czasu spędzających w świecie wirtualnym.
Stąd też, jak przekonywał inny z uczestników dyskusji, Krzysztof Krawczyk (PLO V w Opolu) internet w edukacji to zarówno ciężar, jak i błogosławieństwo.

Mgr Iwona Wilczek (ASP w Katowicach) przedstawiła wyniki swoich badań, podczas których mówiła m.in. o tym, że obcowanie z wirtualnym światem ma wpływ na kształtowanie się zdolności poznawczych młodych ludzi. Zwróciła również uwagę na rosnącą liczbę osób uzależnionych od oglądania seriali.

Uczennice Natalia Kurek i Patrycja Nikisz (PLO VI w Opolu) mówiły o tym, że coraz częściej uczniowie nieufnie podchodzą do treści znajdowanych w internecie, wskazywały więc, że w edukacji swoją ważną rolę do odegrania mają nadal klasyczne podręczniki.

Inni z młodych uczestników konferencji, Piotr Rędziński, Michał Cekus oraz ich opiekun naukowy Krzysztof Nicpoń zachęcali do zainteresowania się możliwościami jakie stwarzają kryptowaluty.

O zmieniających się zadaniach bibliotek oraz wykorzystaniu nowych technologii cyfrowych opowiadała natomiast mgr Katarzyna Pawluk, która podkreślała, że współczesny czytelnik coraz częściej sięga po czytnik zamiast klasycznej książki oraz, że książka cyfrowa ma swoich zwolenników również wśród starszych czytelników, którym pozwala np. na dostosowanie wielkości czcionki do możliwości wzroku.

Konferencja odbyła się Politechnice Opolskiej pod honorowym patronatem wicewojewody opolskiej mgr Violetty Porowskiej, prorektora PO prof. dr hab. Krzysztofa Malika, dziekana Wydziału Ekonomii i Zarządzania prof. dr hab. inż. Janusza Wielkiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu nadinsp. Jarosława Kalety, dyr. Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacyjnego w Opolu mgr Lesława Tomczyka oraz dyr. Biblioteki Głównej PO mgr Anny Jańdziak.

Patronem medialnym konferencji było Radio Opole.
Iwona Wilczek o tym, jak internet zmienia nasze mózgi i postrzeganie świata
Natalia Kurek i Patrycja Nikisz o wykorzystaniu internetu w szkole
Katarzyna Pawluk o wyzwaniach dla bibliotek w cyfrowym świecie
Krzysztof Nicpoń, Piotr Rędziński i Michał Cekus o przyszłości kryptowalut w edukacji
Krzysztof Krawczyk o tym, że internet w edukacji to zarówno ciężar, jak i błogosławieństwo

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »