Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Urszula Zajączkowska o wybitnych Polkach XIX i XX…
2018-11-28, 14:31 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Urszula Zajączkowska o wybitnych Polkach XIX i XX wieku upamiętnionych w Opolu w 100. rocznicę otrzymania przez Polki praw wyborczych

Urszula Zajączkowska o wybitnych Polkach XIX i XX wieku upamiętnionych w Opolu w 100. rocznicę otrzymania przez Polki praw wyborczych
- Ruch wolnościowy kobiet rozpoczął się w XIX wieku. Kobiety zyskały dostęp do edukacji, pojawia się prasa, również kobieca, kobiecy zaczynają czytać, pisać, wychodzić z domu i spotykać zmienia się świadomość społeczna. Zaczynają się niektóre buntować, dlaczego mają być cieniem mężczyzny - powiedziała w Loży Radiowej Urszula Zajączkowska, historyk i dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego. Taka jest geneza walki o prawa wyborcze kobieta w Polsce. 28 listopada obchodzimy 100. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki. Z tej okazji otwarto wystawę poświęconym wybitnym Polkom i Alejkę Pamięci Niezwykłych Kobiet. Znalazły się w niej ławeczki poświęcone wybitnym Polkom.
W ten sposób zostały uhonorowane między innymi Maria Skłodowska-Curie - noblistka, Anna Walentynowicz - opozycjonistka w PRL, Wanda Rutkiewicz - alpinistka i himalaistka. Jedną z ławek poświęcono także Janinie Lewandowskiej. Była ona pilotem szybowcowym w Wojsku Polskim II RP. Jako jedyna kobieta zginęła w Katyniu. - To przykre, że nie zrobiono wyjątku i nie zadziałał żaden mechanizm humanitarny, że jedyna kobieta podzieliła smutny los wszystkich osadzonych - uważa Urszula Zajączkowska.

Upamiętniono także Aleksandrę Piłsudską, była ona członkiem Legionów Polskich a później żoną marszałka Józefa Piłsudskiego i umiejętnie wpływała na niego, w kwestii przyznania praw wyborczych kobietom. - Kolejną uhonorowaną kobietą jest Maria Kujawska, lekarka, działaczka, zwana śląską dr Queen. Była Bardzo oddana pacjentom, a kiedy w czasie wojny trafiła do obozu Ravensbrück. Tam była nazwana aniołem przez pacjentów, personel obozowy ją szanował i potrafiła obronić chorych przed eksterminacją.

- Franciszka Koraszewska, była filarem "Gazety Opolskiej", kobieta waleczna, obroniła męża, kiedy bojówki niemieckie wpadły do domu i drukarni. Współredagowała czasopismo, prowadziła księgarnię opolską, a także w czasie postań śląskich i plebiscytu agitowała za Polską. Z pewnością należy ją wyróżnić i należy o niej pamiętać.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »