Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Urszula Zajączkowska o wybitnych Polkach XIX i XX…
2018-11-28, 14:31 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Urszula Zajączkowska o wybitnych Polkach XIX i XX wieku upamiętnionych w Opolu w 100. rocznicę otrzymania przez Polki praw wyborczych

Urszula Zajączkowska o wybitnych Polkach XIX i XX wieku upamiętnionych w Opolu w 100. rocznicę otrzymania przez Polki praw wyborczych
- Ruch wolnościowy kobiet rozpoczął się w XIX wieku. Kobiety zyskały dostęp do edukacji, pojawia się prasa, również kobieca, kobiecy zaczynają czytać, pisać, wychodzić z domu i spotykać zmienia się świadomość społeczna. Zaczynają się niektóre buntować, dlaczego mają być cieniem mężczyzny - powiedziała w Loży Radiowej Urszula Zajączkowska, historyk i dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego. Taka jest geneza walki o prawa wyborcze kobieta w Polsce. 28 listopada obchodzimy 100. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki. Z tej okazji otwarto wystawę poświęconym wybitnym Polkom i Alejkę Pamięci Niezwykłych Kobiet. Znalazły się w niej ławeczki poświęcone wybitnym Polkom.
W ten sposób zostały uhonorowane między innymi Maria Skłodowska-Curie - noblistka, Anna Walentynowicz - opozycjonistka w PRL, Wanda Rutkiewicz - alpinistka i himalaistka. Jedną z ławek poświęcono także Janinie Lewandowskiej. Była ona pilotem szybowcowym w Wojsku Polskim II RP. Jako jedyna kobieta zginęła w Katyniu. - To przykre, że nie zrobiono wyjątku i nie zadziałał żaden mechanizm humanitarny, że jedyna kobieta podzieliła smutny los wszystkich osadzonych - uważa Urszula Zajączkowska.

Upamiętniono także Aleksandrę Piłsudską, była ona członkiem Legionów Polskich a później żoną marszałka Józefa Piłsudskiego i umiejętnie wpływała na niego, w kwestii przyznania praw wyborczych kobietom. - Kolejną uhonorowaną kobietą jest Maria Kujawska, lekarka, działaczka, zwana śląską dr Queen. Była Bardzo oddana pacjentom, a kiedy w czasie wojny trafiła do obozu Ravensbrück. Tam była nazwana aniołem przez pacjentów, personel obozowy ją szanował i potrafiła obronić chorych przed eksterminacją.

- Franciszka Koraszewska, była filarem "Gazety Opolskiej", kobieta waleczna, obroniła męża, kiedy bojówki niemieckie wpadły do domu i drukarni. Współredagowała czasopismo, prowadziła księgarnię opolską, a także w czasie postań śląskich i plebiscytu agitowała za Polską. Z pewnością należy ją wyróżnić i należy o niej pamiętać.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »