Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Urszula Zajączkowska o wybitnych Polkach XIX i XX…
2018-11-28, 14:31 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Urszula Zajączkowska o wybitnych Polkach XIX i XX wieku upamiętnionych w Opolu w 100. rocznicę otrzymania przez Polki praw wyborczych

Urszula Zajączkowska o wybitnych Polkach XIX i XX wieku upamiętnionych w Opolu w 100. rocznicę otrzymania przez Polki praw wyborczych
- Ruch wolnościowy kobiet rozpoczął się w XIX wieku. Kobiety zyskały dostęp do edukacji, pojawia się prasa, również kobieca, kobiecy zaczynają czytać, pisać, wychodzić z domu i spotykać zmienia się świadomość społeczna. Zaczynają się niektóre buntować, dlaczego mają być cieniem mężczyzny - powiedziała w Loży Radiowej Urszula Zajączkowska, historyk i dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego. Taka jest geneza walki o prawa wyborcze kobieta w Polsce. 28 listopada obchodzimy 100. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki. Z tej okazji otwarto wystawę poświęconym wybitnym Polkom i Alejkę Pamięci Niezwykłych Kobiet. Znalazły się w niej ławeczki poświęcone wybitnym Polkom.
W ten sposób zostały uhonorowane między innymi Maria Skłodowska-Curie - noblistka, Anna Walentynowicz - opozycjonistka w PRL, Wanda Rutkiewicz - alpinistka i himalaistka. Jedną z ławek poświęcono także Janinie Lewandowskiej. Była ona pilotem szybowcowym w Wojsku Polskim II RP. Jako jedyna kobieta zginęła w Katyniu. - To przykre, że nie zrobiono wyjątku i nie zadziałał żaden mechanizm humanitarny, że jedyna kobieta podzieliła smutny los wszystkich osadzonych - uważa Urszula Zajączkowska.

Upamiętniono także Aleksandrę Piłsudską, była ona członkiem Legionów Polskich a później żoną marszałka Józefa Piłsudskiego i umiejętnie wpływała na niego, w kwestii przyznania praw wyborczych kobietom. - Kolejną uhonorowaną kobietą jest Maria Kujawska, lekarka, działaczka, zwana śląską dr Queen. Była Bardzo oddana pacjentom, a kiedy w czasie wojny trafiła do obozu Ravensbrück. Tam była nazwana aniołem przez pacjentów, personel obozowy ją szanował i potrafiła obronić chorych przed eksterminacją.

- Franciszka Koraszewska, była filarem "Gazety Opolskiej", kobieta waleczna, obroniła męża, kiedy bojówki niemieckie wpadły do domu i drukarni. Współredagowała czasopismo, prowadziła księgarnię opolską, a także w czasie postań śląskich i plebiscytu agitowała za Polską. Z pewnością należy ją wyróżnić i należy o niej pamiętać.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »