Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Naszkiewicz o tym, że nawet pogoda sprzyja…
2018-11-06, 15:36 Autor: Marek Świercz

Jerzy Naszkiewicz o tym, że nawet pogoda sprzyja obchodom setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Jerzy Naszkiewicz o tym, że nawet pogoda sprzyja obchodom setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
- Zależy nam na tym, żeby dotrzeć z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości do różnych miejscowości, nie koncentrować się na obchodach w stolicy województwa, choć one oczywiście będą. Zachęcamy też do inicjatyw oddolnych, na przykład do włączenia się do akcji śpiewania hymnu 11 listopada w samo południe - mówił w Loży Radiowej Jerzy Naszkiewicz, doradca wojewody opolskiego.
Obchody startują już w środę 7 listopada od spotkania w Państwowej Szkole Muzycznej, podczas którego ponad 60 osób - kombatantów, społeczników, duchownych - otrzyma medale przyznane przez premiera Mateusza Morawieckiego. W programie jest też koncert grupy Semper Fidelis z Grodkowa i przedstawienie teatru Nie Teraz z Tarnowa (wystąpi potem dla młodzieży szkolnej we wszystkich powiatach Opolszczyzny).

W piątek 9 listopada wojewoda Adrian Czubak waz z osobami towarzyszącymi rusza w teren, by złożyć kwiaty pod upamiętnieniami związanymi z walką o polskość w takich miejscowościach jak Gorzów Ślaski, Olesno Praszka czy Góra św. Anny. Jak mówi nasz gość, ma to także przypomnieć o ich istnieniu lokalnym społecznościom, bo nie wszędzie ta patriotyczna pamięć jest na co dzień kultywowana. W sobotę 10 listopada wielki wojskowy piknik na dziedzińcu Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Bogaty program: patriotyczny przemarsz, występy, pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Wielki finał obchodów 11 listopada w Opolu. O 11:00 przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim odsłonięcie tablicy z dekalogiem Polaka, potem uroczysta msza w opolskiej katedrze, uroczystości na Placu Wolności i zakończenie obchodów w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych. A wieczorem kilka równoległych koncertów, by każdy mógł sobie wybrać ten rodzaj muzyki, który mu odpowiada - od patriotycznych pieśni po nieśmiertelne polskie przeboje.

- Czasem narzekaliśmy, że to święto przypada na jesień, gdy jest szaro i ponuro. W tym roku tak nie jest, zapowiada się naprawdę piękna pogoda. Zapraszamy wszystkich, by świętowali, bo naprawdę jest co - stwierdził nasz gość.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »