Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Piotr Stanek o nieznanej historii Śląska i nieprzystawalności…
2018-06-20, 13:56 Autor: Marek Świercz/Ewa Skrabacz

Dr Piotr Stanek o nieznanej historii Śląska i nieprzystawalności polskiej i niemieckiej pamięci historycznej

Dr Piotr Stanek o nieznanej historii Śląska i nieprzystawalności polskiej i niemieckiej pamięci historycznej
- Ta publikacja to pokłosie konferencji zorganizowanej w 2015 roku przez opolski oddział IPN i nasze CMJW. Konferencja pokazała, jak mało wciąż wiemy o powojennej historii Śląska. Zawiera artykuły 17 naukowców z trzech ośrodków naukowych: Opola, Katowic i Wrocławia – tak w Loży Radiowej o książce „Koniec wojny na Śląsku. Rok 1945. Studia i materiały” opowiadał dr Piotr Stanek, kierownik działu naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu, jeden z redaktorów tej interesującej publikacji wydanej przez IPN we Wrocławiu.
Nasz gość opowiadał o tym, że naukowcy zajęli się bardzo różnymi aspektami tej trudnej historii. Marek Maciejewski pisał o organizacjach nazistowskich na Górnym Śląsku. Jak się okazuje, poparcie dla narodowych socjalistów było tu niemal tak duże jak w Bawarii, co można wiązać z resentymentami po plebiscycie, powstaniach i podziale Górnego Śląska. Ale, paradoksalnie, w wyborach NSDAP miało to wyniki gorsze niż w całych Niemczech.

Mikołaj Iwanom pisał w oparciu o źródła radzieckie o zafałszowaniu obrazu wkroczenia Sowietów na Śląsk, o zawyżaniu ofiar Armii Czerwonej i przerzucaniu odpowiedzialności za jej wyczyny (jak spalenie Strzelec Opolskich) na Niemców. Z kolei Marek Białokur analizował propagandę, która miała zachęcać czerwonoarmistów do wzięcia odwetu na Niemcach zaraz po wkroczeniu w granice Rzeszy. Mieli zyskać poczucie, że wszystko im wolno. Małgorzata Ruchniewicz badała, jak wyglądała końcówka wojny w rejonie Kłodzka, sam Stanek napisał o ewakuacji jeńców wojennych ze stalagu Lamsdorf – w jej trakcie zginęło około 9 z 57 tysięcy jeńców wycieńczonych pracami przymusowymi.

Nasz gość mówił też o charakterystycznej nieprzystawalności pamięci polskiej i niemieckiej o tamtych czasach. Na Ziemię Kłodzką wojna wtargnęła dopiero w 1945 roku, tamtejsi Niemcy pamiętają tylko zbrodnie sowieckie, ale wyparli z pamięci wcześniejsze zbrodnie III Rzeszy dokonane nie tylko gdzieś daleko, ale także całkiem blisko – na Żydach, więźniach obozów zagłady (w ostatnich dniach, gdy klęska była już pewna, sąd w Katowicach wydał w trybie doraźnym 3 100 wyroków śmierci, ofiarami byli więźniowie Auchwitz), jeńcach wojennych czy robotnikach przymusowych.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »