Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Michał Pytlik i Jerzy Przystajko o tym, że w dobie…
2018-06-07, 14:22 Autor: Marek Świercz

Michał Pytlik i Jerzy Przystajko o tym, że w dobie nowoczesnych technologii nie trzeba pracować tak długo, jak pracowaliśmy sto lat temu

Michał Pytlik i Jerzy Przystajko o tym, że w dobie nowoczesnych technologii nie trzeba pracować tak długo, jak pracowaliśmy sto lat temu
- Argumenty liberałów zawsze są takie same: jak się skróci czas pracy, to gospodarka tego nie wytrzyma. To samo mówili sto lat temu, gdy wprowadzano ośmiogodzinny czas pracy - mówili w Loży Radiowej Michał Pytlik i Jerzy Przystajko z partii Razem, broniąc jednego z głównych pomysłów swojej partii: siedmiogodzinnego dnia pracy.
Nasi goście podkreślali, że to nie jest pomysł obliczony na zdobycie poparcia w nadchodzących wyborach, bo to jeden ze sztandarowych postulatów partii od początku jej istnienia.

- Technologia poszła do przodu, wiele rzeczy można dziś zrobić znacznie szybciej niż kiedyś, nie ma powodu, by nadal pracować tyle, ile pracowaliśmy kilkadziesiąt lat temu - przekonuje Pytlik. - Poza tym praca dłuższa nie znaczy wydajniejsza.

- Z badań wynika, że tak naprawdę Polacy pracują w tygodniu nie 40 a 45 godzin, co znaczy, że są po prostu przepracowani. A to wiąże się z różnymi poważnymi zagrożeniami zdrowotnymi, takimi jak zwiększone ryzyko udarów, które generują dla państwa naprawdę ogromne koszty - przekonywał Przystajko.

Nasi goście przyznali, że arytmetyka sejmowa nie daje dziś temu projektowi wielkich szans, ale podkreślali, że odbiór społeczny zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem wprowadzające skrócony czas pracy jest bardzo dobry a raczej życzliwe nastawienie obozu rządzącego, wrażliwego ostatnio na hasła socjalne, daje przynajmniej szansę na - jak mówią - rzeczową debatę na ten temat.

Działacze Razem podkreślali, że ich partia jest ugrupowaniem ideowym, które ma odwagę uczciwie powiedzieć, że jest na przykład za podniesieniem podatków dla lepiej zarabiających, choć ma świadomość, że takie postulaty mogą się nie spotkać z życzliwym przyjęciem opinii publicznej.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »