Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Wiesława Błudzin o zakażeniach szpitalnych i o…
2018-05-22, 15:09 Autor: Ewa Skrabacz

Wiesława Błudzin o zakażeniach szpitalnych i o profilaktyce, która zawsze jest tańsza niż leczenie

Wiesława Błudzin o zakażeniach szpitalnych i o profilaktyce, która zawsze jest tańsza niż leczenie
- Zakażenia w szpitalach były, są i będą. Oczywiście trzeba robić wszystko, by ich nie było i by zminimalizować skutki tych zakażeń. Nie da się ich uniknąć. Coraz dłużej żyjemy i układ odpornościowy jest coraz słabszy. Mamy też dużo procedur inwazyjnych – mówiła Wiesława Błudzin, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, komentując najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący zakażeń szpitalnych.
- Polskie szpitale nie do końca są przygotowane do przyjmowania osób z różnymi zakażeniami. Gdyby w szpitalach były tylko sale jedno- czy dwuosobowe z łazienkami, to z całą pewnością byłoby tych zakażeń mniej – mówiła Błudzin.

NiK w swoim raporcie zwracała również uwagę na brak specjalistów w zakresie mikrobiologii lekarskiej i epidemiologii. Województwo opolskie jest w grupie czterech regionów, w których nie ma ani jednego takiego specjalisty.

- Zarówno mikrobiologia, jak i epidemiologia nie jest atrakcyjna dla lekarzy. Po specjalizacji można pracować jedynie na oddziałach zakaźnych, albo tam gdzie są poradnie. Inne specjalizacje umożliwiają pracę w dowolnym miejscu. Coraz częściej też mamy do czynienia z różnymi niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi, z bakteriami lekoopornymi, z gruźlicą czy z pacjentami zakażonymi HIV – komentowała Błudzin.

- Na Opolszczyźnie zdarzają się przypadki malarii, a także wirusowego zapalenia wątroby typu A, czyli żółtaczki pokarmowej. Ostatnio mieliśmy też przypadek Odry, u pacjentki zza wschodniej granicy. Wyszczepialność w Polsce jest na poziomie 95 proc., więc jesteśmy bezpieczni, natomiast jeśli ona się zmniejszy, to i u nas mogą pojawić się przypadki Odry – wyjaśniała Błudzin.

- Nie jestem zwolenniczką karania osób odmawiających szczepień. To nic nie daje. Trzeba uświadamiać i edukować – dodał nasz gość.

- Obecnie wyjeżdżamy za granicę właściwie przez cały rok. Warto pamiętać o uniwersalnych szczepieniach np. przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, przeciw durowi brzusznemu, błonicy czy tężcowi. Szczepienia najlepiej rozpocząć dwa miesiące przed planowanym wyjazdem. Są to szczepienia płatne, ale zawsze profilaktyka jest tańsza niż leczenie - przekonywała Wiesława Błudzin.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »